avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 275 soluții astăzi
Forum Activitate Lepadatu Ionela

Activitate Lepadatu Ionela

Bună ziua. Sunt debutanta in achizitii publice. Ma confrunt cu următoarea situatie: in calitate de autoritate contractanta am publicat pe SEAP un anunt de publicitate in vederea achiziționării directe a Serviciilor de întreținere reparatii, inspecție tehnica cu valoarea estimata de 65.000 lei fara tva. Am primit 2 oferte . Ambele conforme cu caietul de sarcini dar am ales-o pe cea cu prețul cel mai mic. Ofertanți necastigator mi a solicitat sa ii comunic rezultatul achiziției chiar daca in anuntul de publicitate era specificat ca rezultatul va fi comunicat doar către ofertanți câștigător. I am trimis comunicare . După 2 zile mi a solicitat sa vada dosarul achiziției si oferta câștigătoare asta fiind într-o vineri. I am raspuns abia miercuri , el ulterior facand contestație la CNSC. I am spus ca este vorba de o achiziție directă și nu de o procedură . CNSC a dispus trimiterea dosarului la instanța judecătorească. Mentionez ca achiziția nu a fost finalizată si nici contractul semnat .
Intrebare: eu ca AC am dreptul sa public un anunt de publicitate fara sa se finalizeze cu o achiziție ? Ideea este ca nu inteleg ce contesta acest ofertant, el face referire la raportul procedurii, dar in cazul achiziției directe nu exista asa ceva. Astept pareri . Mulțumesc