avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 575 soluții astăzi
Forum Activitate caut.raspunsuri93

Activitate caut.raspunsuri93

Buna seara
Incerc sa rezum toata situtia mea ca sa nu va plictisesc.

Am fost sancționat de Politia Rutiera in trafic cu suspendarea dreptului de a conduce timp de 3 luni,in 03.2022.

Am facut unproces împotriva acestei suspendari, pe care l-am pierdut.
Decizia instanței a fost in luna 06.2022 si cum nu am facut recurs, aceasta decizie s-a definitivat in luna 07.2022.

Pana in ianuarie 2023 am fost plecat din tara si nu am avut cum sa predau permisul de conducere.
Acum m-am reintors in tara.

Am dreptul sa conduc?
Dupa decizia finala a instanței de judecata, au fost ,, contorizate" acele 3 luni din sancțiune?

Nu am primit nicio înștiințare de la Politie la adresa de domiciliu.
Buna seara.
Am urmatoarea speta:

In 2 februarie 2021, sunt implicat intr-un eveniment rutier, mai exact am oprit masina dupa indicatorul ,,STOP" in punctul de maxima vizibilitate, moment in care un sofer care circula din partea mea dreapta, s-a panicat si a virat intr-un stalp. Eu cu acest sofer ma cert, si am hotarat sa ajungem la politie, la biroul rutier. Politistul aflat pe tura la acea data, ne-a trimis acasa pe motiv ca nu exista accident, deoarece nu a existat contact intre masini, si fara ca acest domn politist sa ne ceara vreo declaratie fie mie sau celuilalt sofer.

Am plecat acasa, si dupa 6 saptamani,primesc citatie (18 martie) sa ma prezint la politie, ceea ce am si facut.
Politia a constatat ca nu am acordat prioritate si am ramas fara permisul de conducere.
Eu contest contraventia si am ales sa refuz achitarea daunelor prin polita RCA

Acum celalalt sofer vrea sa ma dea in judecata, pe latura PENALA, pentru fuga de la locul accidentului, desi eu m-am prezentat la politie in aprox. 30 min dupa evenimentul rutier descris mai sus.
Ce am de facut?