avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 319 soluții astăzi
Forum Activitate Tudor 23

Activitate Tudor 23

Multumesc !
Buna ziua va multumesc ptr raspuns,
In cazul meu, la sediul central al firmei este serviciul intern de ssm...la unele sucursale se doreste externalizarea ssm. Mentionez faptul ca sucursalele nu au personalitate juridica. Credeam ca pe intreaga firma se poate face externalizarea si nu pe ''bucati''
Cu respet,
Va salut !
Buna ziua
Am si eu o intrebare…lucrez intr-o unitate cu capital majoritar de stat, avand ca structura un sediu central ( in Bucuresti ) si 8 centre zonale ( un centru zonal avand multe puncte de lucru distribuite in mai multe judete ) distribuite pe tot teritoriul tarii. Faptul ca angajatorul meu ( cel zonal ) vrea sa externalizeze serviciu de SSM, cu toate ca are un lucrator desemnat in conformitate cu L.319/2006 si HG 1425/2006. la intrebarea mea adresata angajatorului, daca externalizarea se face pe intrega unitate, mi-a fost raspuns ca numai in cadrul centrului nostru zonal. Personal consider ca externalizarea unui serviciu se face in intreaga societate, nu doar in anumite subunitati…Dvs. cum apreciati intentia de externalizare…este legala? Va multumesc, astept un raspuns !