avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 662 soluții astăzi
Forum Activitate Luciraxoo

Activitate Luciraxoo

Buna ziua. cand am castigat cusodia copilului exclusiv, instanta a hotarat schimbarea numelui de familie prin impreunarea numelor de familie al parintilor. sa-i zicem x-y. dar,la schumbarea numelui,cei de la starea civila au facut o eroare si in loc sa puna cum a hotarat instanta ''xy'' ,a pus ''yx''. deci au inversat ordinea numelor de familie fata de hotararea instantei. acum nu pot face pasaport copilului din aceasta cauza,solutia fiind sa modific din nou certificatul,conform deciziei instantei. Intrebarea mea este: as putea in schimb sa ma adresez instantei si sa cer ca numele pe certificat sa ramana cum e acum?in forma gresita de la starea civila? asa mi-ar fi mai simplu si nu ar mai trebui sa modific iar si la scoala si la doctor..etc. si care ar fi cel mai rapid mod in care asa putea rezolva aceasta problema in instanta ?Multumesc
Buna ziua . Avand in vedere ca nu mai este situatie de urgenta si ca conditionarea accesului in institutii publice si private de prezentarea certificatului verde sau a testului negativ nu mai este in vigoare, este legal ca spitalele inca fac aceasta conditionare ? nu se poate intra ,nu se poate vizita un pacient decat dupa ce se completeaza o cerere si o declaratie pe propria raspundere si se prezinta un certificat verde sau un test negativ. Se poate intra doar cu programare si doar o singura data,indiferent cat timp este internat pacientul. Sunt pacienti care primesc diagnosticuri grave,terminale,imobilizati la pat,care nu pot beneficia de suportul ,ingrijirea si sustinerea familiei.