avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 367 soluții astăzi
Forum Activitate Ionela Plamada

Activitate Ionela Plamada

Buna ziua, am inaintat actiune de divort in localitatea in care m am casatorit cu sotul meu, desi avem domiciliul comun in alt oras.Dansul are domiciliu in strainatate iar eu nu mai locuiesc la fostul nostru domiciliu comun.Divortul mi a fost aprobat insa la prima infatisare judecatorul mi a spus ca nu se poate judeca decat in locul unde avem ultimul domiciliu comun.De atunci insa, actiunea se tot amana din lipsa de procedura cu paratul(el nu vrea sa vina dar mi a dat adresa lui din Spania pe care am trecut o in actiunea de divort).Nu inteleg de ce cauza se tot amana, daca nu se poate judeca in localitatea respectiva.Ar trebui sa mai merg la proces sau sa intentez actiune de divort la ultimul nostru domiciliu comun?
Daca am adresa dansului din Germania, locul unde lucreaza si nr. de telefon , se ia in considerare?Dansul are acte facute in Germania.
Buna ziua!Eu si sotul meu suntem deapartiti de 3 ani, eu locuiesc intr o alta localitate iar dansul este in Germania de 2 ani jumatate.Casatoria a fost incheiata in Piatra Neamt iar ultimul domiciliu comun al nostru a fost in Bistrita Nasaud.Niciunul din noi nu mai locuieste acolo.Exista vreo posibilitate sa pot intenta divort la judecatoria din Piatra Neamt?Nu am nici o posibilitate de a ajunge in Bistrita Nasaud si as dori sa termin divortul.Dansul nu doreste sa vina in tara ca sa divortam la notar.Nu avem copii sau bunuri comune.