avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 614 soluții astăzi
Forum Activitate MirceaI1970

Activitate MirceaI1970

Buna seara, am o meserie total diferita de domeniul juridic, de aceea va rog sa-mi raspundeti daca urmatoarea fapta se poate incadra ca fals in declaratii. Intr-un dosar de ordin de protectie, exista un proces verbal intocmit de catre doi agenti de politie in care acestia descriu urmatoarele:
- "am fost directionati de catre ofiterul de serviciu sa ne deplasam la adresa...... Avand in vedere cele sesizate, ne-am deplasat la fata locului, dupa ce ne-am prezentat si declinat calitatea am procedat la legitimarea persoanelor in cauza" urmeaza apoi descrierea declaratiei verbale a reclamantului pe care agentii respectivi ar fi luat-o la "fata locului" .
In fapt, la fata locului au venit doi agenti de politie diferiti, de la o alta sectie de politie. Acestia au venit la fata locului, s-au legitimat si au luat declaratiile verbale, inclusiv prin inregistrarea acestora cu o camera video ce o avea in dotare unul dintre politisti. Din pacate proba video nu a fost depusa la dosar iar solicitarea mea catre sectia de politie a ramas fara raspuns.
Pot proba faptul ca acest echipaj de politie a venit la fata locului si nu agentii din procesul verbal din dosarul cauzei cu o filmare video de pe camera de supraveghere de la poarta casei.
Cei doi politisti care au dat aceasta declaratie, au venit intradevar la fata locului la solicitarea celor doi agenti de politie care erau deja acolo, acestia nu si-au declinat identitatea iar motivul pentru care au venit a fost ca sa transporte reclamantul intr-o masina diferita de cea a primului echipaj la sectia de politie de care acestia apartineau. Acestia prectic ne-au preluat pe amandoi la sectia de politie unde am dat declaratii.
Poate gresesc dar nu inteleg :
1. de ce acei agenti de politie au declarat ce ei au fost la fata locului ?
2. nu inteleg de ce proba video cu declaratiile luate la fata locului nu a fost predata la dosar;
3. Oare constatarile agentilor veniti la fata locului nu sunt importante ? Agentii veniti la fata locului puteau descrie in acel proces verbal daca au observat urme ale unui conflict, starea fizica vizibila a reclamantului si paratului, poate era necesar pentru aflarea adevarului sa incerce sa inteleaga daca reclamantul spune adevarul cu privire la ce sesiza prin o minima investigatie a locului unde acesta spune ca s-a petrecut o agresiune s.a.m.d.
Sunt curios daca o astfel de fapta poate fi sesizata in mod obiectiv ca "fals in declaratii" , mai ales ca acest proces verbal a fost utilizat ca proba, lucru care in final a dus la o condamnare a paratului. Nu stiu daca aceasta proba a fost considerata de magistrati importanta pentru decizia lor dar totusi, de ce nu putea fi un proces verbal facut de echipajul venit la fata locului ?