avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 198 soluții astăzi
Forum Activitate 3llena

Activitate 3llena

Răspuns la discuția Moștenire. Succesiune.
Va multumesc din suflet pentru rapiditatea răspunsului și felicitări echipei din spatele acestui site, care de ani și ani de zile ajuta atâtea persoane. Va doresc o zi buna!
Răspuns la discuția Moștenire. Succesiune.
Va multumesc pentru răspuns, nu știu unde ar trebui sa apeleze ca sa aibă acces la acel act, ei refuza sa îi dea sa il citească, i-au spus ca bunica le-a cedat tot ce a fost in posesia ei, plus partea din moștenire de la soț. La primărie bunica nu mai apare cu nici o proprietate, așa a aflat ca a făcut acte fratelui sau - când tatăl meu s-a dus sa își plateasca propriul impozit ( Ianuarie 2022) a întrebat despre cât are mama lui ( aceasta a decedat in Octombrie 2021). In vara anului 2020 bunica a decis sa le facă acte - tatălui meu pe grădina din spatele casei noastre, iar fratelui pe casa și grădina unde locuiesc ei. Tatăl meu era de acord, nu are pretenții la partea fratelui sau, dorea doar grădina din spatele casei, pe care noi am folosit-o întotdeauna. Tatăl meu a participat cu bani la măsurători in 2020, dar bunica i-a spus ca s-a răzgândit si nu mai face acte niciuna dintre ei. Ceea ce a fost o minciuna…
Îmi puteți spune unde poate apela pentru a avea acces la acel act?
Moștenire. Buna ziua, situația este următoarea: bunica mea a făcut acte in anul 2020 ( nu avem acces ce fel de act ) doar unchiului meu pentru partea ei, fără ca tatăl meu sa știe. Iar acum după moartea ei, tatăl meu are parte doar la moștenirea lăsată de tatăl lui in urma taxei de moștenire care a fost făcută in urma decesului acestuia ( acum 27 ani). Este legal ce au făcut? Tatăl meu dorește doar teren arabil din spatele casei noastre ( pe care noi l-am folosit mereu) care acum este proprietar unchiul, tatal meu vrea sa renunțe la cota parte ce ii revine din taxa de moștenire (ce cuprinde parte din casa unchiului). Ce este mai ok sa facă? Sa se prezinte la un notar sa facă evaluare la casa, iar ce i se cuvine sa ii dea teren arabil in spatele casei noastre sau sa dea in judecată? Pentru a se împarți normal. Întreb aici pentru ca pune atâta presiune pe mine sa ii dau bani pentru acte si nu știu exact dacă ceea ce vrea sa facă e bine sau nu…multumesc anticipat