avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 386 soluții astăzi
Forum Activitate Gicuta66

Activitate Gicuta66

Nucul creste in continuare, se ingroasa, radacinile cresc, si imi afecteaza temelia gardului. Acest lucru i-am propus si vecinului, sa ocolesc pomul pe partea lui. Nici nu a vrut sa auda.
In alta ordine de idei, vreau sa-mi trag gaze. Teava de gaze trebuie sa treaca pe acolo, pe deasupra gardului, pe stalpii gardului. Alt traseu nu am.

Cabinet individual de avocat „Petrescu C.” a scris:

Buna ziua.
Incercati sa ocoliti, cu gardul, tulpina nucului.
Asa va puteti termina gardul si ramane si nucul in viata si va impacati si cu vecinul :)

Am un litigiu cu un vecin. Am construit gardul dintre mine si el, pe proprie cheltuiala, dar nu l-am putut termina pentru ca pe hotar a crescut un nuc. De fapt nucul a crescut pe partea lui, dar in timp tulpina sa ingrosat trecand si pe partea mea. Cu aproximatie, c-am 10% din grosimea tulpinii este pe partea mea de hotar.
Problema este ca vecinul refuza sa taie acest nuc ca sa pot termina si eu gardul, din motive de superstitie: zice ca este pacat sa tai un nuc.
Rog daca ma poate ajuta cineva cu un raspuns: ma pot adresa primariei, sau justitiei pentru a rezolva aceasta problema. Pe cale amiabila nu am putut face nimic.
Va multumesc.