avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 531 soluții astăzi
Forum Activitate Maria0710

Activitate Maria0710

Amendă STB

Bună ziua,

Azi am întâmpinat o problemă cu cei de la Control STB. De dimineață, grăbită în drum spre serviciu, fiind peste stradă de stație, am observat că venea autobuzul cu care mergeam eu la muncă și am mers grăbită să îl prind și eu. Aveam telefonul în mână, căci urma să îmi cumpăr bilet, achiziționez prin intermediul aplicației 24pay. Am pus piciorul în mașină și am apăsat pe "cumpără". Văzusem controlorii de jos pentru că erau pe scaun fix unde am urcat eu, daca nu voiam să plătesc, nu urcam. La 3 secunde după ce am urcat, am fost luată la întrebări despre bilet și am deblocat telefonul să le arăt prin ce metodă îl am. Ei mă văzuseră cu telefonul în mână de când am urcat și cu siguranță stiau ce făceam. Au zis că nu este in regula pentru că biletul trebuie să îl cumpăr înainte să mă urc in mașină, nu au ținut cont de faptul că eu am ajuns in statie exact când a ajuns și mașina, ba chiar am alergat sa o prind și cum am pus piciorul cum am și intrat pe aplicatie sa plătesc. Nici nu au vrut să se uite la biletul meu, nu acceptau sub nici o forma ce le spuneam. Au zis că dacă nu achit suprataxa de 80 lei, o sa primesc amenda in valoare de 500 lei. Pentru că m am mai lăsat păcălită de ei în trecut, spunandu mi că nu aveam bani pe cardul de transport si de aceea nu a mers să validez și am platit pe loc, ulterior verificand soldul ..și aveam bani, am refuzat să plătesc de data aceasta suprataxa. Menționez că eu i am arătat biletul de pe telefon, dar nu știu dacă a reușit să vadă codul biletului. Am auzit că a vorbit cu cineva la telefon și îi zicea pe acolo de o amenda pe nu știu ce cod, dar nu i a dat cifre. Nu m am legitimat pentru că nu mi au cerut nici buletin, nici măcar cnp sau nume. Mi-au cerut sa cobor și atât, atenționând că o să primesc acasă amenda.
Întrebarea este, unde primesc amenda daca eu nu am oferit date absolut deloc? In afară de faptul că mi se pare abuz să sari pe om imediat cum urcă..chiar și dacă ai card de transport, pentru că nu îți oferă timp sa o faci, de multe ori blocând aparatele înainte.
Răspuns la discuția taxa/amenda stb
Bună ziua,
Ați primit ceva până acum?