avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 408 soluții astăzi
Forum Activitate alexciprian24

Activitate alexciprian24

2 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
Va multumesc frumos pentru ajutor! Am sa ma ocup de acest lucru pana la inceperea noului an universitar.

Toate cele bune!
Ma aflu in urmatoarea situatie: student sub 26 ani, orfan de un parinte, beneficiez de pensie de urmas. Parintele supravietuitor este si el pensionar (limita de varsta).
Din cauza veniturilor mici (venitul net mediu (IN ULTIMELE 3 LUNI anterioare inceperii anului universitar, deci: iulie, august, septembrie) per membru de familie este mai mic decat salariul minim net garantat in plata (1524 lei)), beneficiez la facultate de bursa sociala.

Aici intervine o problema: Din cauza faptului ca atat eu cat si tatal meu incasam pensii de sub 2000 lei, vom beneficia in luna iulie 2022 de ajutorul financiar de 700 lei parte a Programului guvernamental „Sprijin pentru România”.

Din aceasta cauza, risc sa nu ma mai incadrez pentru a beneficia de bursa sociala de la facultate in anul universitar urmator. Partea trista este ca voi depasi conditiile de eligibilitate cu doar 5 lei (!).

Intrebarea mea este: credeti ca pot face ceva in acest sens? Eu m-am gandit sa renunt eu (sau parintele supravietuitor) la acel sprijin financiar de 700 lei, dar nu stiu daca este posibil si mai ales CUM?

Voi ce ati face in locul meu? Ma aflu intr-o situatie foarte dezavantajoasa, primind 700 lei pe de o parte dar as pierde dreptul de a primi o suma mai mare de bani, lunar, timp de un an, din partea facultatii (sub forma bursei sociale).
Va multumesc si va doresc o zi minunata!