avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 528 soluții astăzi
Forum Activitate LeviB

Activitate LeviB

PV de receptie la terminarea lucrarilor s-a facut si nu s-a constatat nimic in neregula.
Din cate am inteles (dar poate gresesc) se mai face o receptie la finalul perioadei de garantie (care va fi anul acesta in noiembrie).
Nu cred ca ar fi toate in regula intrucat fiecare perete are crapaturi pe interior. Crapaturi care nu se vedeau la cumpararea apartamentului.
Buna ziua,
Ma confrunt cu situatia urmatoare.
Am cumparat acum 2 ani un apartament intr-un bloc de constructie noua.
Au inceput sa apara tot mai multe crapaturi pe peretii interiori. Practic fiecare perete interior are crapaturi si unele se maresc in dimensiune.
Forma si marimea crapaturilor incepe deja sa ma nelinisteasca si incep sa ma indoiesc de integritatea cladirii.
Mai multi vecini se confrunta cu aceeasi probleme.
Inca nu am luat concactul in mod oficial cu constructorul deoarece vreau sa ma asigur ca fac fiecare pas in mod corect in caz ca ajungem in instanta.
Cateva informatii:
- Inca nu s-a facut receptia finala a cladirii, Se va face in Noiembrie, anul acesta.
- Apartamentul l-am cumparat cu credit ipotecar
- Nu am facut modificari la apartament (la pereti sau structura)
Intrebari:
- Cum pot sa fac rost de o expertiza tehnica ca sa ma asigur ca cladirea nu are probleme de integritate? Constructorul ar trebui sa acopere costurile expertizei avand in vedera ca cladirea ii inca in garantie?
- Pot ataca intr-un fel receptia finala a cladirii daca pana atunci nu reusim sa rezolvam amiabil situatia?
- Daca cladirea este in regula cum pot sa fac rost de despagubire pentru multitudinea de crapaturi si costul reparatiilor?
- Alte recomandari daca aveti inainte sa incep aceasta "aventura" cu constructorul?
Multumesc!