avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 516 soluții astăzi
Forum Activitate Adrian_Clar

Activitate Adrian_Clar

Răspuns la discuția INCALCARE GDPR
Bună ziua,
Eu știu că este nevoie de acordul de voință al angajatului pentru astfel de prelucrări de date,

Ceea ce mă interesează pe mine este să știu în ce constă dreptul de opoziție cu privire la prelucrarea acelor date cu caracter personal, adică dacă pot refuza argumentat de prevederile GDPR folosirea fotografiei și/numelui meu pe cardul de acces.

Explicația verbală oferită de angajator a fost că pentru securitatea "noastra" internă acele carduri trebuie sa conțină poza si numele candidatului, însă tot mi se pare excesiv mai ales că în interiorul clădirii, de la parter și până la ultimul etaj EXISTĂ UN SISTEM DE SUPRAVEGHERE VIDEO, adică sunt camere de filmat.

CABINET DE AVOCAT "STOICA IOANA" a scris:

Buna ziua,

Este necesara obtinerea acordului de vointa al angajatului, pentru astfel de prelucrari de date personale.

Orice angajat isi poate retrage oricand consimtamantul sau se poate opune prelucrarii datelor in aceasta situatie, cu exceptia situatiei in care exista o obligatie legala in acest sens (aspect pe care il regasim ,mai degraba, in unele cazuri, in mediul public).

Este necesara ,deopotriva ,intocmirea unei proceduri in care societatea / institutia sa fundamenteze decizia luata, scopul prelucrarilor, temeiul legal de prelucrare.

De asemenea este necesar sa fie documentate situatiile in care astfel de ecusoane/legitimatii s-ar pierde, eventualele consecinte si actiuni de remediere ce vor fi intreprinse in astfel de cazuri sau cazuri similare.

Printre numeroasele cauze de risc asupra efectelor GDPR se afla si cea privind scanarea ecusoanelor/legitimatiilor (pentru a verifica cine a intrat in incinta; sa se inregistreze intrarea in diferite zone) sau aparitia unor alte incidente de genul scanarii ecusonului/legitimatiei pentru o alta persoana.


Recomandam in acest sens sa aveti in vedere, in special , dispozitiile art. 7, 9, 12-13, 21, 22 din Regulamentul nr. 679/2016.


Răspuns la discuția INCALCARE GDPR
Mulțumesc pt răspuns, însă aș dori să îmi spuneți ce articol din GDPR se încalcă dacă angajatorul insistă să am legitimație/ card de acces cu poză. Mentionez că încă nu s-a făcut pt că nu am vrut să mă pozez.
Această situație nu ar fi și o încălcare/îngrădire a dreptului la muncă? Mă refer la faptul că accesul în clădire este condiționat de acel card de acces pe care angajatorul refuză să îl facă fără fotografie.

Mulțumesc

Mihail Croitoru a scris:

Buna ziua,
Atat timp cat angajatorul nu v-a solicitat consimtamantul pentru a proceda astfel, consider o incalcare a Regulamentului.
Niciunul din cazurile expres prevazute de regulament nu sunt incidente in situatia dvs.
Cel mult, s-ar putea invoca faptul ca prelucrarea este necesară pentru executarea unui contract la care persoana vizată este parte sau pentru a face demersuri la cererea persoanei vizate. Si aceasta ipoteza este greu de explicat de catre angajator.
O zi buna.

Discuție INCALCARE GDPR
GDPR

Bună ziua,
Folosirea fotografiei pe cardul de acces intr-o companie/ legitimație în condițiile în care acel card este magnetic este o încălcare a GDPR-ului/ respectarea datelor cu caracter personal?
Este legal ca o companie să oblige angajatul să aibe fotografia pe cardul de acces, mai ales daca acel card este magnetic?
Ceea ce întreb este dacă este sau nu o încălcare a legislației prin conditionarea accesului la muncă de folosirea unor date cu caracter personal precum fotografia si numele persoanei, in conditiile in care orice angajat are o marcă și angajatorul are card de acces magnetic și ar putea folosi sigla firmei și...cel mult marca angajatului, adică să protejeze datele cu caracter personal PRIN ANONIMIZARE!
Vă rog să îmi spuneți dacă este sau nu legală impunerea acestei condiții?
Pot să-i dau în judecată dacă îmi condiționează accesul la muncă de acel card pe care..."e musai" să pună poza mea?

Mulțumesc