avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 694 soluții astăzi
Forum Activitate violeta1896

Activitate violeta1896

Ați putea să îmi spuneți, ce inseamna mai exact aceasta clauza penala?
Va mulțumesc,

Dapix a scris:

Telefonul trebuie sa-l platiti, altfel va poate da in judecata.
Suma de 2.600 lei cred ca e pretul telefonului care l-ati primit, plus facturile neplatite.

Compania nu-i obligata sa va aprobe plata esalonata.

Contract rcs/RDS- clauza penala

Bună ziua,

Acum ceva timp am încheiat contract cu Digi pentru internet și cablu, iar ulterior am făcut un abonament pentru telefon.
Din cauza ulterioarelor probleme financiare, nu am mai putut plăti, mi-au reziliat contractele, iar în somație scrie ca am clauza penala, mi-au oferit posibilitatea sa achit cu reducere, însă nu pot sa toată suma o data de 2600 de lei. Eu le voi plăti 200 de lei pe luna pana la stingerea datoriei, pentru ca altfel nu îmi permit, și nu stiu daca vor dori sa îmi facă un angajament de plata.
Ce inseamna mai exact aceasta clauza penala? Exista posibilitatea unui dosar penal?
Menționez ca echipamentele au fost predate, mai puțin telefonul, deoarece l-am luat pentru un membru din familie.

Va mulțumesc mult pentru eventualele răspunsuri!
Va mulțumesc frumos! Am sa merg sa discut cu un avocat.
Va mulțumesc frumos!
Bună seara,
Cu o întrebare deranjez.
Am un credit neachitat, m-am interesat, iar dosarul a ajuns deja la bej, am sunat sa pot face ceva pe cale amiabila, creditorul nu vrea sa facă angajament de plata, iar bej a spus ca nu cu ei trebuie sa fac angajamentul de plata, și ca urmează sa emită încuviințare de executare.
Eu le-am cerut contul și am sa depun o suma, lunara, în acest fel mi se mai pune poprirea? În cât timp îmi pun poprire? avand in vedere ca dosarul este la dânșii din august.
Va mulțumesc mult pentru eventualele răspunsuri.
Multumesc din suflet!
Buna ziua,
Dacă am poprire pe conturi în valoare de 4082 lei, se poate executa silit și locul de veci?
Menționez ca pe chitanțe figurez ca fiind concesionar (nu am contractul acum sa ma pot uita).
Va mulțumesc mult pentru eventualele răspunsuri.