avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 718 soluții astăzi
Forum Activitate Ing.N

Activitate Ing.N

Buna ziua doamna avocat,
In decizia scrie "..... trebuie sa despagubeasca cu suma de ....", sau ceva asemanator. Nu scrie "a despagubit".
Casa este cumparata cand nu era obligatoriu cadastrul, prin anii 90. Acum la vanzare trebuie inclusiv aceasta declaratie.
Domnul de la cadastru sustine ca nu este suficienta decizia in care este specificat ce am scris mai sus, ci ar mai trebui si declaratiea.
Nu este problema de timp sau bani - mai degraba de reavointa.
Buna ziua.
Sotii A si B se despart. Dupa partaj sotului A ii revine o parte din proprietati si despagubeste sotul B cu o suma de bani echivalenta partii sotului B (suma este specificata in actele de partaj). Dupa 20 de ani sotul A (care este unic proprietar dupa despagubiea facuta), doreste sa vanda. La cadastru i se cere declaratia de la sotul B din care sa reiasa ca a primit suma de bani specificata in acte.
Se poate face cadastrul si ulterior vanzarea fara acesta declaratie?
Multumesc,
Am un exemplar.
Initial au fost 2 originale, unul a "disparut".
Contract V-C apartament pierdut.

Buna ziua,
Am cumparat un apartament in urma cu un an . La scurt timp am observat ca unul din cele 2 contracte originale lipseste. E posibil sa fi lasat un original cand am facut schimbarea de proprietari la utilitati, nu imi amintesc. Apartamentul este achizitionat cu credit ipotecar.

Ce neplaceri risc?
Multumesc,
Multumesc pentru rspunsul detaliat,
O zi buna,
Care dintre frati? ce procentaj?
Parintii buni? Vitregi? ce procentaj?
Mostenire.
Buna ziua.
Dupa decedarea unei persoane fara urmasi cine are dreptul si in ce procent la mostenire?

Parintii au un copil pe care il vom numi A. Parintii se despart, si se recasatoresc, mama mai face un copil B iar tatal inca 2 copii C si D.
Tatal impreuna cu sotia lui cresc- copilul A, C si D. Copilul A decedeaza neavand la randul sau copii si necasatorit niciodata.
Dupa decesul copilului A care sunt mostenitorii?
Multumesc,
Multumesc pentrru raspuns,

Ciudat mi se pare ca desi locatia este pe un bulevard central copiii sunt la o scoala din afara orasului.
Ce ati explicat mai sus cu autocolantul lipit pe spatele CI cred ca va referiti la viza de flotant.
Ma interesa daca in cei 10 ani cat va fi valabila CI pot avea diverse neplaceri cauzate, spre exemplu la RDS se facea abonament cu buletinul si cu o factura la utilitati. Creditele gen Provident stiu ca se luau cu buletinul - are vreo valoare CI in astfel de situatii fara contractul CV.
Multumesc inca o data,
Buna ziua,

Avem o familie din-o comuna care sta la noi in chirie si vor sa ii luam in spatiu. Acestia zic ca le trebuie copiilor la scoala.
Cunoastem de aprox 2 luni familia , va rog sa imi explicati ce implica luarea in spatiu, daca trebuie sa fie ambii proprietari prezenti si ce alternative la luarea in spatiu exista si posibilele riscuri daca acestia isi fac buletinele pe adresa noastra.

Multumesc anticipat,