avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 509 soluții astăzi
Forum Activitate Carmen Stoean

Activitate Carmen Stoean

Multumesc!
Am intocmit dosarul si il depun chiar azi.
Contestatie la raspunsul negativ din partea adm primit in octombrie 2014. Fata de asta sunt in termenul legal pe 554/2004. Ce prescriptie ar mai fi? Despre asta am teama.
Rog frumos daca poate cineva sa-mi raspunda.
Am raspuns negativ la cererea catre adm. si vreau sa depun dosarul in instanta (pe jurisprudenta existenta). Ma intereseaza daca exista posibilitatea invocarii termenului de actiune impotriva cererii mele.
Multumesc!
Se mai poate recupera (in instanta) taxa auto pe poluare pentru un autoturism fabricat si imatriculat in Germania, cumparat in 2008 in Germania si inmatriculat in Romania in 2009. Taxa a fost platita in 2009. Multumesc.
Răspuns la discuția Succesiune - onorariu mediator
Trebuie sa aveti grija ca mediatorul nu va va pute face succesiune, decat dupa ce aveti stabilite calitatea de mostenitor si cotele ce revin mostenitorilor. Aceste sunt stabilite doar de notar sau instanta. La mediator veti putea incheia o intelegere intre mostenitori privind cedarea-acceptarea si tranzactionarea cotelor revenite. Prin acord se va solicita o hotarare de expedient la instanta.
A fost si este discutata problema. In cadrul conferintei, domnul mediator Dorin Badulescu, presedintele Consiliului de Mediere, a prezentat problema emiterii Certificatelor de Informare privind medierea si a Proceselor-verbale de neparcurgere a sedintei, de catre avocati ori alti juristi. Acesta a mentionat ca emiterea Certificatelor de Informare privind medierea si a Proceselor-verbale sunt acte proprii activitatii si profesiei de mediator, fiind acte specifice profesiei. Specificitatea acestor acte nu este data de un Regulament al Consiliului de Mediere, ci chiar de Legea Medierii, care in art. 2 scrie ca mediatorul emite Certificat de Informare cand toate partile din conflict au fost prezente la discutiile din prima sedinta, si Proces-verbal cand doar o parte isi arata disponibilitatea si participa la sedinta de informare, si cealalta refuza in mod expres ori tacit parcurgerea sedintei.
In acest context, in calitate de presedinte al Consiliului de Mediere, a spus ca exista deja o plangere penala venita de la Parchetul General in vederea clarificarii aspectelor penale privind savarsirea infractiunii prevazuta la art. 12 alin. (5): „Exercitarea profesiei de mediator de catre persoane care nu au dobandit calitatea de mediator autorizat, in conditiile prezentei legi, constituie infractiune si se sanctioneaza potrivit legii penale.” Emiterea de acte specifice unei profesii este un fapt de exercitare a profesiei si, astfel, cei care emit certificate de informare ori procese verbale in sensul informarii privind medierea sunt pasibili de sanctiuni penale.
Art. 24. - Pentru organizarea si exploatarea intreprinderii sale, intreprinzatorul persoana fizica, in calitate de angajator persoana fizica, poate angaja terte persoane cu contract individual de munca, inregistrat la inspectoratul teritorial de munca, potrivit legii, si poate colabora cu alte PFA, cu alti intreprinzatori persoane fizice titulari ai unor intreprinderi individuale sau reprezentanti ai unor intreprinderi familiale ori cu alte persoane juridice, pentru efectuarea unei activitati economice, fara ca aceasta sa ii schimbe statutul juridic dobandit potrivit prezentei sectiuni.


Citeste mai mult: www.avocatnet.ro/content/art...

Contractul de colaborare pare in prezent cea mai rentabila metoda pentru angajator. El presupune ca angajatul sa isi infiinteze P.F.A. si intre cei doi sa fie incheiat un contract de colaborare, de prestari servicii. Angajatorul va reusi sa faca economii si in acelasi timp sa scape de cateva responsabilitati. In acest caz firma angajatoare nu va avea de platit decat T.V.A.-ul, iar tu va trebui sa achiti catre stat: fondul de pensii, sanatatea si somajul.
Pe langa aceste dari la stat se mai plateste 16% din profit si practic tu vei ajunge sa iei ca si salariu o suma cu mult mai mica decat te asteptai, plus alergatura care vine la pachet. Un alt aspect ar fi faptul ca in calitate de P.F.A. trebuie sa tii contabilitatea, iar in cazul in care nu sti sa faci acest lucru vei fi obligat sa angajezi sau sa consulti lunar un contabil.
Bunicii mei au murit unul in 1983 si unul in 1985. In urma deceselor si a succesiunilor deschise o casa si terenul aferent a fost impartit celor doi fii in cote egale. In1991 unul din frati decedeaza si se incheie o tranzactie in instanta intre fiul supravietuitor si sotia acestuia si se stabileste sa le revina in cote indivize cate un corp din cladirea nostenita de la bunicii mei, iar in 2008 mor ambii la diferenta de timp foarte mica. Nu a fost deschisa succesiune pe numele lor. Eu sunt unica fiica a tatalui meu, iar matusa meam sotia fratelui tatalui meu nu are alte rude sau nostenitori.
Am fost la notar, dar va cre o parere cu privire la cota terenului nostenita de unchiul meu de la bunici si care nu a mai fost inclusa in nici o suucesiune ulterioara. Terenul este aferent imobilului care a fost transmis prin acte de mostenire. Pe scurt acum am un imobil cu jumatate de teren. Pot sa suplimentez succesiunea unchiului cu terenul direct in favoarea mea? Nu sunt alti mostenitori.
Multumesc, o zi minunata,
Răspuns la discuția probleme cu declaratiile fiscale
Verificati pe site-ul anaf la "Notificari" situatia stingerii prin platile efectuate a datoriilor declarate. Exista si posibilitatea ca dvs., nefiind in tara, altcineva sa fi depus sau nu, platit sau nu obligatiile societatii. Anaf-ul face astfel de citatii si in cazul in care nu se fac depunri consecutive pentru 3 termene. Succes.
Răspuns la discuția Stoc de marfa
In drept, verificati art. in baza caruia vi s-a radiat societatea. Reprezinta ultima din cele 3 stadii, dizolvare, lichidare, radiere. Fara bilant nedepus, care banuiesc ca ar fi fost si motivul actiunii RC, nu se poate indentifica stocul fizic. In acest moment, nu se mai poate face nimic. In fapt, acel stoc "este in aer".
Multumiri! Banuiam si asa mi se parea logic, voiam sa fiu sigura! O saptamana buna in continuare!