avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 261 soluții astăzi
Forum Activitate Robertbbb

Activitate Robertbbb

Buna seara,am o mica problema. Eram in parcare la mega image si ma pusesem in pozitie pentru a parca , cu spatele. Cand am inceput sa merg cu spatele,am vazut in oglinda un domn care a trecut fix atunci prin spatele masinii mele,parand ca se impiedica. M-am speriat crezand ca l-am atins,acesta s-a uitat o secunda la mine,si a plecat spre masina lui,care era fix langa locul unde voiam sa parchez. Am parcat 2 locuri mai in fata unde era un loc liber si m-am intors sa il vad pe domn,sa il intreb daca l-am atins. Acesta se urcase in masina si deja plecase. Am stat acolo in parcare 15 minute,crezand ca se intoarce,si ca nu am realizat eu ca l-am atins,dar nimic. Precizez ca mergeam cu o viteza foarte mica, 2-3km/h. Credeti ca poate merge sa declare la politie? Sau ar trebui sa o fac eu?


Cabinet de Avocat ”Patrascu Razvan” a scris:

Daca victima a plecat de la locul accidentului si dvs ati anuntat imediat politia, este in regula, nu veti avea probleme.


Iar daca nu mi-a luat nimeni permisul si nu a fost adusa in discutia asta,inca pot conduce nu? Iar masina este atat de murdara incat nu mai vad prin parbriz,daca o spal nu se considera ca ascund dovezile ?


Cabinet de Avocat ”Patrascu Razvan” a scris:

Daca victima a plecat de la locul accidentului si dvs ati anuntat imediat politia, este in regula, nu veti avea probleme.



Ce se va intampla,daca domnul se duce totusi la politie si reclama?
Buna seara. Va rog mult de tot,am nevoie de ajutor intr o situatie foarte delicata. Circulam azi cu masina,pe o strada ingusta,cu masini parcate. Aveam viteza foarte redusa,iar dintr o data un domn a iesit dintre 2 masini din dreapta mea si s a lovit de masina mea,care era in miscare. Eu practic deja trecusem cu botul masinii de dansul,acesta nu s a uitat si efectiv a intrat in lateralul masini mele,in zona aripii,si s a dezechilibrat si a cazut. Nu are nici o vătămare ,masina nu are niciun semn,iar dansul si alte 2 femei care erau cu el au spus ca totul e ok si sa stau calm ca nu se intampla nimic. Am fost la politie totusi ca sa declar,in cazul in care dansul nu se prezinta la spital/politie am inteles ca nu se intampla nimic. Daca totusi se prezinta,si alege sa faca plangere,unde se poate ajunge cel maj departe? Imi este frica de dosar penal,sau poate doamne fereste mai rau. Tin sa mentionez ca nu era nicio trecere de pietoni in apropiere