avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 712 soluții astăzi
Forum Activitate cetaraderahat

Activitate cetaraderahat

Răspuns la discuția SERVITUTE CU PLATA?
Mentionez ca in contractul de vanzare-cumparare nu se mentioneaza ce fel de servitute se acorda sau daca accesul va fi permis doar cu pasul, nu si auto.
Care sunt limitele drumului de acces(latime, lungime)?
Mi se poate impune tipul de acces?
Locuiesc in complexul rezidential Confort Park, situat pe sos. Vitan-Barzesti, in spatele hotelului Grand Rin, care apartine SC PRO HOTELS SRL, proprietatea fratilor Negoita.
Accesul in complex se face prin intermediul a doua cai de acces, respectiv prin stanga si prin dreapta hotelului, proprietatea lor.
Prin contractul de vanzare-cumparare, beneficiem si de drept de servitute de trecere asupra celor doua cai de acces.
Astazi am primit o notificare pe e-mail din partea SC DOMUS STIL, dezvoltatorul complexului, tot proprietatea fratilor Negoita, prin care suntem instiintati ca se va pune bariera si se va taxa accesul auto pentru cei care nu detin locuri de parcare in complex, prin intermediul unei cartele de acces, achizitionata in baza unui abonament lunar. Lucrul asta se va intampla in mai putin de 2 saptamani, deja au pregatit zona si gardurile, mai trebuie puse doar barierele.
Mai multe informatii despre problemele unei mici comunitati gasiti aici:
[ link extern ]
Intrebarea mea este: cat de ilegala e chestiunea asta si unde ne putem adresa?
Multumesc pentru intelegere.