avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 510 soluții astăzi
Forum Activitate d_morariu

Activitate d_morariu

fond funciar legea 18
mostenesc pe adeverinta in baza legii 18 x hectare de pamant agricol plus 0.35 ha intravilan gradina .
adeverinta este pe numele bunicului si a surorii acestuia ambii decedati.
Intampin urmatoarea problema ceasta suprafata de 0.35 ha am descoperit ca este vanduta de sotul surorii bunicului in 2004 .
Vanzarea am descoperit-o a se fi facut dupa o uzucapiune de sotul surorii bunicului in viata in 2004 actualmente decedat si el dupa de sotia lui murise in 1992.

vanzarea cat si cred ca uzucapiunea cu bucluc a fost facuta pe o suprafata de 0.21 ha (din actele gasite de mine ulterior a rezultat ca nr topo ale acelei gradini din cf urile vechi de 100 de ani insumau 0.21 ha, . Noul proprietar are cf cu aceasta suprafata de 0.21 ha.

intrebare:cum imi pot recupera partea mea de mostenire tinand cont a legea 18 s anume art 27 spune clar ca nu se retrocedeaza decat proprietarilor dreptul de mostenire.

Noul proprietar nici nu vrea sa auda sa renunte la nimic din suprafata de 0.35 ha cu toate ca in acte el a achizitionat doar 0.21 ha.

mentonez ca si la ora actuala eu platesc impozit pe toata suprafata.

am depus contestatie si in baza noii cadastrari.

detin sentinta civila in care imi sunt trecuti cei 0.35 ha in anexa respectiva, mentionez ca am castigat in instanta toata suprafata din adeverinta iar pe timpul procesului comisia locala nu a mentionat nimic ca acel teren ar fi vandut.

va multumesc