avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 375 soluții astăzi
Forum Activitate Ciobotaru vasilica

Activitate Ciobotaru vasilica

Bună ziua,
Vă rog să-mi spuneți dacă pot face un act de vânzare-cumpărare sau donație băiatului meu,pe casa care o am de la părinții mei.
Menționez faptul că imobilul a fost lăsat mie în baza unui contract de întreținere cu păstrarea uzufructului.
Acum părinții mei sunt mutați de la noi.
Vă mulțumesc anticipat.
Bună ziua,
În situația în care cineva te înjură și ai înregistrare audio , poți să adresezi instanței?
Se ia în considerare acea înregistrare?
Mulțumesc anticipat


gi-jane2 a scris:

daca nu vor, succesiunea se desfasoara in instanta la cererea celor ce vor, Acestia vor avansa si cheltuielile pt taxa de timbru etc si vor recupera sub forma cheltuielilor de judecata de la parati. Paratii daca nu vor sa plateasca vor fi executati silit si vot plati silit din valoarea bunurilor mostenite daca nu au altceva.


Deci să reluăm
Unul sau mai mulți frați nu participa din anumite motive ,nu se folosește (folosesc) de partea lui(lor) de ce trebuie sa fie executat silit? Doar pentru ca nu merge cu cârdul?
El(ei) vrea(vor) ca partea care i se(li se) cuvine sa nu fie folosită de ceilalți care au participat la taxe deși nu este pus in posesie spre folosință .De unde executarea silită?
Întreb doar.
Cine stăpânește puțin legislația ,…îl rog să mă ajute cu un răspuns
Buna ziua,In situația in care fratii se hotărăsc sa dezbată moștenirea iar unii dintre ei nu pot participa financiar sau nu vor ,(iar la partea lor nu renunța sau sa o cedeze altcuiva)cum se poate rezolva ,și care sant consecințele?
Buna seara,
Astăzi de dimineața un fermier a făcut o stropire la porumb nu știu cu ce anume ca Albina care a trecut peste suprafața stropita mergând la o pădurice de salcâm ,când ajungea la stupina nu mai putea intra in stup .
A rămas căzută in iarba
Nu a anunțat nici la primarie și nici apicultorii din zona .Cum pot rezolva aceasta problema din punct de vedere legal?
Cui ma pot adresa?
Mulțumesc anticipat,
Buna ziua ,
Un fermier vecin cu mine(cu terenul pe care eu îl lucrez) anul trecut mi-a distrus cu erbicid un rând din recolta mea fără a ma despăgubi .
In cazul in care și in acest an se întâmpla la fel ,cui ma pot adresa ca sal forțeze sa ma despăgubească ?
Va mulțumesc anticipat,
Buna ziua,
Am o întrebare , dacă sa mai confruntat cineva cu o problema similară ,sau cunoaște cadrul legal , va rog sa ma ajutați cu un răspuns ;
Am un contract de întreținere cu părinții mei (ambii decedați)
Când sa încheia contractul a fost emis in 4 exemplare:
-1 la notariat
-1 la primarie
-1 la părinți
-1 la mine
In timp ce părinții erau in viața , exemplarul lor a ajuns la una din surori.
Acum după decesul ambilor părinți ,sora care are acel exemplar ,flutură acel act in fața multora și mă tot amenință ca merge ea și strica actul și tot felul de multe alte vorbe împrăștie la cei care o ascultă.
Acum eu mă întreb :
- din punct de vedere legal este permis ca ea sa păstreze un act care nu-i aparține ?
-poate sa deschidă acțiune in instanța împotriva mea?
-este nevoie sa merg la notar să anuleze acel contract și sa emită altul in doar 3 exemplare ?.
Va mulțumesc anticipat ,
O zi buna tuturor
Buna seara,
Părinții mei mi-au lăsat casa și terenul intravilan cât ei erau in viața , drept care am încheiat un contract de întreținere , ei păstrând uzufructul.
Acum ca ei sau mutat de la noi , vreau sa știu ce șanse au surorile (duoă) sa strice acel contract între mine și părinții noștri ?(decedați)


raluk0207 a scris:

Da.
Este problema moștenitorilor cum au convenit sa achite taxele.

Mulțumesc ptr răspuns , dar cred ca nu a fost înțeleasă întrebarea mea .
Buna ziua ,
Va rog sa ma ajutați intr-o problemă:
După decesul părinților dacă un Moștenitor dorește dezbaterea succesiunii și suportă taxele notariale iar ceilalti nu ,aceștia din urmă pot fi puși in posesia părții lor de moștenire fără să achite cota parte din taxe?