avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 670 soluții astăzi
Forum Activitate gixone

Activitate gixone

Buna ziua. Am contactat un credit auto in 2008, fiind obligat sa inchei o polita casco cesionata in favoarea Bancii la o firma de asigurare agreata de banca.
In contractul de credit, printre altele, sunt specificate urmartoarele lucruri:
"Clientul se obliga se asigure bunurile admise in garantie, pe intreaga durata de creditare, la valoarea comunicata de ..Bank. Drepturile cu titlu de despagubiri ce rezulta prin politele de asigurare incheiate vor fi cesionate in favoarea ..Bank.
In cazul in care politele se incheie pe o perioada mai mica decat durata de creditare, clientul se obliga sa reinnoiasca asigurarea inainte de data expirarii politei de asigurare incheiata pentru perioada anterioara. Asigurarea poate fi reinointa de catre ..bank in numele clientului acesta avand obligatia sa alimenteze contul curent cu sumele necesare achitarii primei de asigurare de catre ..bank. In situatia in care clientul nu va prezenta la timp politele pentru reinnoirea asigurarii sau sumele cu care a fost alimentat contul nu sunt suficiente achitarii de catre bank a primelor de asigurare respective, ..BANK VA REINNOI ASIGURAREA IN NUMELE CLIENTULUI la data expirarii politei de asigurare incheiata pentru perioada anterioara, cu plata primei de asigurare de catre ..Bank si recuperarea ulterioara a acesteia de la client."
Din martie 2008 si pana in martie 2011 am achitat 3 ani casco, facand dovada in acest sens prin chitanta pe care o lasam in original la banca. Anul acesta din martie nu am mai facut Casco, iar in luna mai am fost contactat telefonic de o reprezentanta a bancii care m-a intrebat de ce nu am mai adus la dosar chitanta dovada a platii casco pe 2011, motivandu-i ca nu am mai incheiat polita din motive financiare. Dansa mi-a zis ca-s obligat prin contract sa inchei polita casco, in caz contrar banca o va reinnoi in numele meu. Creditul auto ca si forma de imprumut are acoperire pt bank, in cazul in care nu mai platesc ratele aceasta ma deposedeaza de bun, in caz de dauna totala bank isi recupereaza valoarea auto prin intermediul politei casco. Este adevarat ca nu mi-am respectat obligatia de a incheia casco neavand bani, insa Banca nu si-a respectat o obligatie contractuala, si anume aceea de a incheia polita casco in momentul cand cea anterioara expira si eu nu fac dovada ca am platit-o.
Si acu va intreb:

Banca nu a incheiat polita casco desi are obligatia contractuala sa faca acest lucru. In iulie am avut un eveniment auto, pot sa ma adresez in instanta pentru plata daunei de catre bank?
Va multumesc anticipat pt rabdarea de a-mi fi citit doleantele si pt eventualele raspunsuri! Numai bine!
Am rezolvat-o azi! Omniasigu mi-a eliberat un ordin de plata cu ajutorul caruia mi-am ridicat masina din service. :D
Multumesc pentru raspunsuri domnilor avocati. Numai bine!;)
domnule CIOAN, eu nu aveam la cunostiinta ca Omniasigu nu colaboreaza cu Ena.Nu m-am prezentat la service ca si persoana fizica, si ca client al OMNIASIG. .Acestia m-au trimis la ENA sa-mi repar masina. Ena a reparat masini de la Omniasig si le-a dat drumul pe baza acceptului de plata pana acu cateva zile ..vineri, 3 oct. S-au certat la telefon directorii celor doua societati, si io am ramas de caruta. Totusi OMNIASIGU si-a dat acordu pt plata, dandu-mi acceptu pt plata si ENA refuza sa-mi dea masina pana livreaza banii asiguratoru, respectiv OMNIASIGU! Desi timp de 6 luni dadeau drumul la masini doar pe baza acceptului de plata, si de 3 zile, culmea, s-au hotarat sa nu mai faca lucrul asta. Eu am indeplinit toate conditiile contractuale, am dus acceptu de plata la service, ei sunt obligati sa-mi dea autoturismul, nu?? Daca vor sa dea in judecata OMNIASIGU pt neseriositate, e treaba lor. De ce sa sufar io pt litigiu dintre cele doua societati? Am sa apelez si la mass-media ..off:((
domule draga, firma de asigurari m-a trimis la servisu ENA intrucat colaboreaza cu dansii. Verbal din cate am aflat mai tarziu.Ar trebui sesizat ITM-u, nu?Cele doua firme conlucreaza, neavand nici o hartie, nici un contract care sa-i acopere. Unitatea service este indreptatita sa-mi retina auto? pe ce baza?? Eu nu m-am prezentat ca persoana fizica la serviceul asta ci ca reprezentat al firmei OMNIASIG al carei client sunt, acestia s-au obligat sa-mi asigure reparatia (conform politei casco) si mi-au furnizat acceptul de plata. Acesata era singura cerinta a firmei ENA vizavi de OMNIASIG, si au eliberat zeci, poate sute de masini pe baza acestei intelegeri, urmand sa primeasca banii de la OMNIASIG. Si acum, culmea, cu autoturismul meu, ENA s-a hotarat sa blocheze masinile in servis pana cand furnizeaza banii cei de la OMNIASIG. Imi restrictioneaza dreptul de folosinta al autoturismului, platesc pt el si nu ma folosesc de el. casco, rate, in zadar! Ce beneficiu are ENa? zero! dupa procese si etc, fie castiga ENA in favoarea OMNIASIG, acestia fiind obligati printr-o sentinta executorie sa plateasca, astfel fiindu-mi returnata masina, fie pierde, caz in care ENA ma va da in judecata pt decontarea reparatiei, eu urmand a da in judecata OMNIASIGU pt despagubiri. TOTUSI, cu masina mea ce se intampla tot acest timp!? nu se foloseste nimeni de ea. Muncesc de-mi sar capacele pentru o masina care rugineste in service. Voi fi nevoit sa dau in judecata ENA pt ca nu m-am folosit de masina mea.
Maine ma duc si imi fur propria masina! iau cheia de rezerva si am terminat balciu! Sa ma dea Ena in judecata ca mi-am luat masina din servis ..
eventual platesc bariera ..proprietate privata?! pardon. cu ce drept imi retin ei masina acolo? Am acept de plata de la OMNIASIG fratilor, dati-mi autoturismul ..e bunul meu, munca mea ..off
Azi am vbt cu directorul de la ENA.
mai nou, ENA nu mai colaboreaza cu OMNIASIG Galati de circa 6 luni, nu au semnat nici un contract, nimic, nu s-au inteles la pretul manoperei. Patronul de la Ena repara autoturismele pe simplu fapt ca Directoru de la OMNIASIG il asigura verbal ca o sa-i faca plata. Intre ei nu exista nici un act! nimic! Din cand in cand Omniasigu vireaza niste bani in contu ENA sau ii aburesc ca sistemul e cazut si vor plati candva!? Motiv pentru care au tinut colaborarea.
Sunt client Omniasig de cca 7 luni. Daca nu plateam la zi ma radeau. Asa e sistemu. Mi-au promis ca s-a rezolvat problema intre ei si ENA si ca vor face plata. Mi-au eliberat un accept de plata in acest sens. Am platit fransiza, 3, 6sute si reintregirea 6 mile 2 sute. Am fost cu acceptu de plata la ENA si ei ..no, vor banii virati in cont, motiv pentru care imi retin masina?!? :O Poftim?? Cu ce drept imi retin ei autoturismu? Mai nou ENA se judeca cu OMNIASIGU pentru plata unor reparatii vechi de 6 luni. Pana la rezolvarea litigiului masina mea sta in servis la ei! Nu au nici un temei legal in care imi retin masina si afirma ca Ena a dat in judecata Omniasigu pt recuperarea prejudiciului, pana atunci io raman fara masina! pe ce considerente?
in cel mai rau caz castiga firma asiguratoare, Omniasigu, Ena urmand a da in jucedaca clientii ..f multi, cei din ultimile 6 luni, care si-au reparat masinile la ei. Printre acestia ma numar si io. Eu, noi .. la randu meu, nostru tre sa dau/dam in judecata Omniasigu, pt recuperarea prejudiciilor. Da cu masina mea in service ce fac?? Imi ingradesc dreptul de folosinta. platesc 8 mile pe luna si nu ma folosesc de ei. cine e viovat? Omniasigu, care mi-a eliberat acceptu de plata, sau ENA care refuza sa-mi elibereze masina, ai vor sa vada banii in cont, pana atunci nexam. traim in romania, e bataie de joc. sunt prins in litigiu intre doua firme mari ..ce sanse de izbanda am?

plangerea penala e fix-pix. traim in romania..dati-mi un temei legal, un articol dintr-o lege pe care l-a incalcat sa stiu in ce baza depun plangere penala!
multumesc pentru raspuns domnule avocat
multumesc pentru raspuns! e incurajator sa stiu ca trebuie sa-mi returneze autoturismul, insa care e temeiul legal in care eu trebuie sa solicit acest lucru? Ce prevederi incalca decizia lor de a-mi opri masina?? un proces dureaza cateva luni, uneori cativa ani. Nu e firesc sa-mi opreasca masina acolo, mai ales ca eu platesc la ea rate si polita casco, aproximativ 8 milioane lunar, neputandu-ma folosi de acesti bani!
Am o polita CASCO AUTO la OMNIASIG Galati. Am deschis un dosar de daune la ei acu o luna, iar reparatia s-a efectuat la service-ul S.C. ENA GRUP S.A Gala si s-a finalizat ieri 06.10.2008 . Tot in cursul zilei de ieri, service-ul mi-a eliberat un deviz de reparatie pe care l-am lasat la asigurator, am platit fransiza la service, asa cum se procedeaza, am dus chitanta de plata la Omniasig, iar azi, acestia mi-au dat acceptul de plata in baza caruia trebuia sa-mi iau autoturismul de la service, insa stupoare! Service-ul refuza sa-mi dea autoturismul intrucat Omniasig Galati este in litigiu cu ENA GRUP pe motiv ca intarzie cu platile.
Mentionez faptul ca pana la data de 3.10.2008, colaborarea intre service-ul ENA GRUP si OMNIASIG se efectua astfel: deschideai dosarul de daune la OMNIASIG, un inspector al acestei societati iti facea constatarea avariilor si te indruma la service-ul cu care acestia colaborau, in cazul de fata ENA GRUP, acestia efectuau reparatia in baza constatatii inspectorului de asigurari iar la final eliberau o factura, respectiv un deviz de reparatie pe care-l duceai la asigurator, acesta urmand a elibera un aceept de plata pt factura respectiva, fapt ce s-a si intamplat. Cu acesta mergeai inapoi la service si iti ridicai autoturismul. Aceste sistem era viabil pana pe 3 oct 2008.
Insa se pare ca din data de 3 oct 2008 directorii acestor doua societati s-au certat telefonic, iar din discutiile purtate cu directorul ENA GRUP Galati, reiese faptul ca acesta a fost amenintat telefonic de catre directorul OMNIASIG Galati cu privire la faptul ca n-o sa mai efectueze plati in contul service-ului ENA GRUP, acesta fiind motivul pt care nu-mi este eliberata masina.
Totusi posed accept de plata, dosarul este incheiat, toate etapele au fost parcurse, care este baza legala in care imi este retinut autoturismul? Nu este un abuz din partea directorului ENA GRUP? CE E MAI IMPORTANT ..
CE E DE FACUT?? :((
va multumesc ..