avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 487 soluții astăzi
Forum Activitate monick

Activitate monick

Răspuns la discuția Gratii apartament parter
2 din 3 utilizatori consideră
acest răspuns util
Buna ziua. Personal, nu cred ca e o problema de estetica ci mai degraba de siguranta. V-ati gandit ce faceti la un eventual incendiu ? Ferestrele sunt o cale de iesire, iar pompierii ar fi mult incetiniti de acele gratii. Cum spunea un domn mai sus, solutia mea ar fi geamuri antiefractie. Este doar o parere, desigur.
Am gasit legea care se refera la amnistiere: Legea nr. 125/2014. La art. 10 din normele de aplicare spune ca: "In situatiile in care, ulterior intrarii in vigoare a legii, respectiv dupa data de 01 octombrie 2014, se constata debite reprezentand sume platite necuvenit in sarcina pensionarilor aflati in sistemul public de pensii la data intrarii in vigoare a legii , se procedeaza la revizuirea pensiilor , iar pe deciziile de modificare a drepturilor se va inscrie mentiunea "suma de ... incasata in perioada... se scuteste de la plata in temeiul Legii 125/2014"".
De ce spuneti ca amnistia fiscala nu se refera la astfel de cazuri? Nu inteleg, nu sunt avocat dar mie mi se pare ca aceasta lege se refera exact la astfel de cazuri.
Multumesc frumos pentru raspuns!


Buna seara!
Mama mea este pensionara si a primit astazi o decizie de impunere pentru stabilirea cass 5,5% pentru anul 2012. Decizia este emisa la data 16.12.2014 si am primit-o astazi. Se refera la calculul cass pentru 700 lei, zic ei, ca s-a retinut numai pentru ceea ce depaseste 700 lei. Norocul este ca mama mai are taloanele de atunci si se vede ca, macar primele 4 luni din 2012, i-au fost retinuti 5,5% pentru toata pensia. Desigur ca voi contesta acest aspect, am 30 zile la dispozitie.
Acum intrebarea mea este, nu se daduse o amnistie fiscala exact pentru tipul asta de debite? Stie cineva cum se cheama legea si daca pot contesta intreaga decizie?
Si o alta intrebare, de ce trebuie sa sufere pensionarii pentru prostiile pe care le face statul. Cu siguranta, mama si-a ridicat pensia de buna credinta fiind, nestiind ca cineva acolo sus a gresit si acum se trezeste ca trebuie sa returneze aproape 500 lei in 60 zile. De unde naiba poate un pensionar sa scoata banii astia? 250 lei/luna e o suma pentru ei.
Buna ziua!
Am de calculat salariile pentru doi manageri care-si inceteaza contractele luna aceasta. Prin urmare, va trebui sa le platesc drepturile la zi + salariile compensatorii. Intrebarea mea este: calculez impozit 85%, conform OUG 55/2013, numai pentru salariile compensatorii sau pentru toate drepturile din luna?
Multumesc!
Discuție pensii militare
mama mea are pensie militara (a considerat mai avantajos sa ia 1/2 din pensia tatai decat pensia proprie). in octombrie 2010 avea 1200 ron pensie. in noiembrie si decembrie 2010 a primit 1600 ron in urma recalcularii ( a facut o cerere in sensul asta in lumina noilor legi). in ianuarie a primit 400 ron, adica i-au fost retinuti cei 400 ron lunari pe care a crezut ca i-a castigat in urma recalcularii. acum va intreb: e normal sa se joace asa cu viata omului? un om batran care traieste de azi pe maine cu pensia pe care o primeste, de buna credinta, crezand ca i se cuvine? ce sa faca mama mea cu 400 ron luna asta? probabi; ca va ramane restanta la intretinere, telefon, lumina si mai stiu eu ce are de plata lunar, ca 400 ron ii ajung doar sa manance. luna asta urma sa-si faca dantura. banuiesc ca stiti ca e f. scumpa ingrijirea danturii. acum va trebui sa amane. cum pot eu sa-i actionez in justitie pe cei de la casa de pensii militare? ca-si bat joc de un om batran, pana la urma. de ce trebuie sa plateasca batranii pentru greselile lor? cum vine asta: uite pensia, nu e pensia! da' omul ala poate sa faca un atac de cord cand vede 400 ron/luna stiind ca a muncit si cotizat la greu 34 de ani. ideea este ca ar trebui, totusi, responsabilizati cumva. multumesc frumos!