avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 596 soluții astăzi
Forum Activitate Trip11

Activitate Trip11

Buna ziua , mi-a fost retinut permisul de conducere in Norvegia in 2018 pentru conducere sub influenta alcoolului iar de atunci permisul meu nu a ajuns in Romania si nu stiu ce as putea face sa il recuperez ,am trimis mesajul urmator organelor de polite dar inca nici un raspuns ! Multumesc

Retinut la data de 3 martie 2018 ora 22:15 din cauza conducerii sub influenta alcoolului cu o concentratie de 0,46 miligrame in aerul expirat (nu a fost retinut permisul la momentul respectiv de organele de politie si a ramas in posesia mea).
Avand permisul fizic am condus in continuare nestiind sanctiunile atata timp cat permisul nu mi-a fost retinut de organele de politie prima data iar la a doua abatere organele de politie mi-au cerut documentul si l-am inmanat
Fapta consumata a dus la retinerea permisului de conducere , amenda si interzicerea dreptului de a conduce pe Teritoriul Norvegiei .
Perioada cuprinsa intre anii 2018-2020 a insemnat ispasirea pedepsei aplicate de politia Norvegiana.
Permisul nu mi-a fost trimis in tara(Romania) cum ne-am inteles in urma discutiilor la instanta de judecata Oslo interzicadu-mi a desfasura activitati privind dreptul de a muncii ca si conducator auto in: In Romania ,in Germania,in Franta,in Italia unde mi-au fost oferite locuri de munca ca si sofer !
In repetate randuri am fost la autoritatile raspunzatoare de permise (Rislokka traffic station , Drammen traffic station,Oslo Politiet) unde nu mi-a fost prezentat nici un document justificativ prin care sa arate ca permisul se afla la organele sus mentionate !
Drept dovada ne regasim in anul 2023 si nici pana acum nu detin imformatii privitoare la permisul de conducere.
Am aplicat pentru preschimbare a permisului 02.09.2020 la Drammen traffic station dupa care am anulat cererea fiind nevoit sa ma intorc in Romania unde puteam muncii ca si sofer daca permisul meu era trimis in tara ,m-am prezentat la autoritatile competente (Politia Romana,Directia Permise si Pasapoarte)din localitatea de Alba Iulia unde am si domiciliul stabil si nu am primit nici de la autoritatile mentionate mai sus imformatii decat ca figurez cu permisul in preschimbare(preschimbare care am anulat-o in Drammen la Drammen traffic tration) .
Intreband despre permisul de conducere mi-au raspuns ca nu se afla in posesia lor si nici o adresa prin care statul Norvegian sau organele competente ar fi inaintat asa ceva spre Romania!
Solicit lamuriri ,orice ajutor care sa clarifice situatia mai sus prezentata si de ce permisul meu(document Romanesc ) nu se afla inca in posesia Politie Romane dupa atat timp in care mi-a fost ingradit dreptul de a conduce !
Prezentandu-ma la Drammen traffic station mi-au confirmat ca cererea de preschimbare a permisului este anulata si am fost imformat sa trimit un mail catre Politia din Oslo prin care sa informez sa imi trimita permisul inapoi in Romania drept dovada pot prezenta mail-ul trimis la care nu am primit inca nici un raspuns !