avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 792 soluții astăzi
Forum Activitate SanduB

Activitate SanduB

Buna ziua.
In august 2022 mi s-a suspendat permisul de conducere pentru 2 luni pentru o neacordare de prioritate.
Am contestat decizia politistilor in instanta si am solicitat ca pana la finalizare sa imi fie restituit permisul si transmiterea lui prin posta.
Politia impotriva careia m-am adresat si care mi-a intocmit procesul verbal nu numai ca a intarziat cu raspunsul la cererea de restituire a permisului dar a motivat ca l-a predat catre Politia rutiera nespecificand carei sectii de politie rutiera.
Am considerat ca nu are rost sa ma mai zbat deoarece trecuse mai bine de o luna din suspendare si mi-am vazut in continuare de viata si sa astept terminarea suspendarii.
A sosit ziua cea de-a 61 si m-am prezentat la politia rutiera din judetul meu care a constatat ca a trecut perioada si mi-a restituit permisul.
Intre timp se termina si procesul iar instanta mentine procesul verbal valabil, iar eu imi achit amenda imediat ce primesc instiintarea de la tribunal.
Fiind deja sanctionat si cu suspendarea efectuata renunt sa mai fac apel.
Zilele trecute primesc 2 scrisori de la politia judeteana care mi-a intocmit procesul verbal anul trecut .
In prima ma anunta ca incepand cu 4 decembrie am suspendat dreptul de a conduce pentru 60 zile pentru fapta de anul trecut si a doua scrisoare ma anunta ca mi se majoreaza suspendarea cu inca 30 zile deoarece nu am predat permisul in termenul stabilit.
Ce imi ramane de facut acum?