avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 318 soluții astăzi
Forum Activitate LM67

Activitate LM67

Bună seara,
Sunt născută 27.10.1967.
Stagiu de cotizare 1986-2023,ceea ce înseamnă 37 ani .
Handicap accentuat din 2008 până în 2023 (15 ani) .Acum am obținut datorită agravării stării de sănătate gradul grav permanent . Unde mă incadrez pentru pensionare ? La accentuat sau grav ????
Pe ultimul certificat scrie grav nerevizuibil !
Vă mulțumesc anticipat pentru răspuns !
Eu unde mă incadrez pentru pensionare,la 15 ani reducere pentru handicap grav sau 10 ani handicap accentuat ?
Mulțumiri!!!!!


dersu uzala a scris:

Buna ziua,

Imi pare rau sa aud ca aveti probleme de sanatate.

Articolul 58

Persoanele care au realizat un stagiu de cotizare în condiții de handicap beneficiază de reducerea vârstelor standard de pensionare și a stagiilor complete de cotizare prevăzute în anexa nr. 5, după cum urmează:

a) cu 15 ani, în situația asiguraților cu handicap grav, dacă au realizat, în condiții de handicap grav, cel puțin o treime din stagiul complet de cotizare;
b) cu 10 ani, în situația asiguraților cu handicap accentuat, dacă au realizat, în condiții de handicap accentuat, cel puțin două treimi din stagiul complet de cotizare;
c) cu 10 ani, în situația asiguraților cu handicap mediu, dacă au realizat, în condiții de handicap mediu, stagiul complet de cotizare.

Ok !!! Eu unde mă incadrez ????La accentuat sau la grav ?????
Mulțumesc !!!!
Ok !!! Dar eu unde mă incadrez???? Ultimul certificat de handicap este grav.....restul accentuat !!!! Vă mulțumesc !!!!
Bună ziua,
Sunt născută 27.10.1967.
Stagiu de cotizare 1986-2023,ceea ce înseamnă 37 ani .
Handicap accentuat din 2008 până în 2023 (15 ani) .Acum am obținut datorită agravării stării de sănătate gradul grav permanent . Unde mă incadrez pentru pensionare ? La accentuat sau grav ????
Pe ultimul certificat scrie grav nerevizuibil !
Vă mulțumesc anticipat pentru răspuns !