avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 541 soluții astăzi
Forum Activitate cristi 77

Activitate cristi 77

Pai am recunoscut cele intamplate crezand ca este in favoarea mea .pentru ca agentul de polite mi-a spus ca daca mai comentez ma sanctioneaza conform art. 101/(3).lit .d . circulatia pe sens opus cu retinerea permisului pe 60 de zile. Dar cum contest faptul ca nu puteam depasi pe dreapta ,motivand ca erau masini parcate neregulamentar sau ca intre sina din dreapta si marginea trotoarului nu exista spatiu suficient. Cam cat ar trebuii sa fie spatiu sa poti depasi in siguranta , exista o delimitare in acest sens ?
In data de 10.10.2008, aflandu-ma pe strada 11Iunie, strada cu doua sensuri de mers, am depasit un tramvai aflat in mers ( tocmai plecase din statie fara refugiu) pe partea stanga. Trebuie sa spun ca intre sina in dreapta a tramvaiului si trotuar nu exista banda de circulatie, circulatia desfasurandu-se pe linia de tramvai, dar exista un spatiu delimitat prin marcaj pe care erau parcate masini ,desi sunt si semne de circulatie cu oprirea interzisa.Agentul de politie sanctionandu-ma conform art. 45 alin. 5 din O.U.G. 195/2002 pentru depasirea tramvaiului pe partea stanga, spunandu-mi ca aceasta manevra se poate efectua doar pe strada cu sens unic, si neluand in calcul urmatorul alineat al aceluiasi articol, adica poti depasi tramvaiul in mers atunci cand intre sina de tramvai si trotuar nu exista spatiu suficient. Depasire am efectuat-o regulamentar cu semnal in loc permis de marcajul discontinuu de pe axul drumului.
Vreau sa stiu ce sanse am la restituirea perisului in cazul depunerii unei contestatii cu privire la faptul ca pe partea dreapta nu se poate depasi. in procesul verbal scrie doar " A condus auto ... depaind tremvaiul pe partea stanga pe Str.11Iunie nr. 32 " iar la mentiuni am recunoscut cele intamplate
Astept raspuns urgent....
Multumesc