avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 177 soluții astăzi
Forum Activitate Societatea Civila de Avocatura Bese Zeno Sorin si Asociatii

Activitate Societatea Civila de Avocatura Bese Zeno Sorin si Asociatii

Subiectul era altul si anume daca se intocmeste un dosar penal pentru consum de alcool ( peste 40 %oo) avand la baza un proces verbal de constatare , trebuie comunicat respectivul pv faptuitorului ( parerea mea era ca da - si aici ma refer la constitutionalitate - intrucat trebuiesa stii pentru ce se incepe urmarirea penala asupra ta . Am afla ca nu se comunica intrucat apararea se face pe parcursul dosarului . Aici vin eu si intreb din nou : daca organele nu te lasa sa vezi dosarul intrucat " este in cercetare " ce faci pentru a afla despre ce este vorba ??????????
Problema : un om se duce la un scandal , se intalnescte acolo cu politia ...dupa cateva ore politistii il intreaba de acte , ii iau alcolemia si ii fac dosar penal pentru conducere sub influenta alcoolului .
Intrebari : 1 - procesul verbal - trebuia sa i se comunice ( in civil scrie ca in 30 de zile - dar in penal ? - din punctul meu de vedere , teoretic , ar trebui ) voi ce ziceti
2- exista vreo reglementare in sensul depistarii in trafic al celui care a baut la volan . Sau in cat timp de la depistare pot organele de politie sa intocmeasca acest proces verbal
Multam