avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 612 soluții astăzi
Forum Activitate Pagubitul12

Activitate Pagubitul12

Va multumesc frumos pentru raspuns amandurora! Ma gandesc ca aceeasi fisa primita de la medic cu zilele de concediu medical acordate poate fi trimisa si la casa nationala de asigurari si la asiguratorul privat. Nu exista vreo problema sa se invalideze una pe cealalta odata introduse in sistem. Consider ca sunt oricum sisteme diferite.
Buna seara,

Compania la care sunt angajat are incheiata o asigurare de viata cu Metropolitan Life. Pe brosura este specificat faptul ca indemnizatia pentru concediul medical ca urmare a unui accident sau a unei imbolnaviri este de 200 ron/zi.

Eu dupa ce am cautat si legea propriu zisa din codul muncii am vazut ca se bazeaza in functie de gravitatea accidentului/incapacitatii de munca si de salariul tau brut in ultimele 6 luni de cotizatie. Dar este un minim de 75% din brut indiferent de tipul de concediu acordat.

Dupa calculele mele la salariul meu brut si la acest 75% minim reiese mai mult de 200 ron/zi. Mentionez ca sunt angajat cu acte in regula si platesc CAS 25%, CASS 10% si impozitul pe venit net de 10%, ca tot romanul. Nu am luat inca legatura cu reprezentatul HR al firmei dar sa inteleg ca aceasta indemnizatie de asigurare de viata pe care o numesc privata de la Metropolitan Life se poate cumula cu cea de la fondul de la stat cu baza de calcul sau sunt nevoit/fortat la cea de 200/ron.. ?

Multumesc frumos pentru ca ati citit pana la final si va doresc o seara frumoasa!
Buna seara,

Situatia este cum urmeaza: un var de gradul I al meu a decedat. Nu mai are niciun mostenitor direct de gradul I in viata(mama,tata,frate/sora sau nepot de frate/sora). Nu a facut niciun act de succesiune sau testament sau orice act prin care atesta ca lasa cuiva ceva.

In schimb, mai are doar o bunica de pe partea tatalui impreuna cu unchi/matuse si niste unchi/matuse din partea mamei.

Eu sunt de pe partea mamei lui, dar legatura directa(tatal meu care a fost frate cu mama lui) este decedat de asemenea. Am eu/mama mea(ruda prin alianta) vreun drept la o cota din mostenire, care e reprezentata de: un apartament, bani in banca si o asigurare de viata?