avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 696 soluții astăzi
Forum Activitate claugeorgy

Activitate claugeorgy

Răspuns la discuția Iesire din tara cu un copil minor
am sentinta pentru custodia comuna si program vizitare minor dar nu scrie pe ea definitiva si irevocabila si nici adresa de la care trebuie luat minorul nu scrie si deci sa inteleg ca sentinta de divort prin care imi e incredintat minorul definitiva si irevocabila fiind nu mai e valabila?
Răspuns la discuția Iesire din tara cu un copil minor
si daca exista o sentinta definitiva si irevocabila de incredintare a minorului catre mama si ulterior tatal a deschis un proces pentru custodia comuna si program vizitare minor se mai poate iesi din tara fara acordul tatalui
Răspuns la discuția Drepturile minorului
se poate si daca avem custodie comuna si ore de vizita prin sentinta din 2014?am inteles ca sa schimbat ceva si ca daca am sentinta definitiva nu ar fi asa problema plecatul si el va trebui sa viziteze copilul in strainatate asta daca vrea bineinteles ceea ce nu cred ca va face ,nici acum nu prea respecta orele de vizita zice ca nu se merita sa cheltuie banii pe drum ptr un wekeend
Răspuns la discuția Drepturile minorului
da , am hotarare judecatoreasca definitiva si irevocabila din 2003 dar am si hotarare judecatoreasa de vizitare a copilului de catre tatal sau si nu e de acord sa plece in alta tara a zis ca fara semnatura lui nu avem ce face si sunt disperata

buna ziua as dori sa ma ajute si pe mn cineva cu o nelamurire. eu sunt divortata am un copil de 13 ani tatal e obligat la pensie de intretinere si avem si un program de vizitare stabilit prin hotarare judecatoreasca. eu sunt recasatorita si mai am un copil din a doua casatorie si am vrea sa plecam in spania ca am avea mai multe oportunitati pentru copii doar ca tatal nu vrea sa imi dea semnatura ca nu e de acord sa plec din tara cu copilulu iar copilul isi doreste sa vina cu noi si clar nu as pleca fara el nu vreau sa despart fratii ca as innebuni.as putea deschide un proces sa se ceara parerea copilului , amintesc are 13 ani si vreau sa styu daca se tiine cont de parerea lui ca tatal a zis ca nu are nici un cuvant pana la 16 ani si sunt disperata deoarece e vorba de viitorul lor pana la urma nu de orgoliile noastre , astept raspuns urgent, multumesc anticipat !!!
Perioada contractului a fost pana in decembrie 2012 iar eu am paternitate din septembrie 2012 pana in septembrie 2014
BUNA DIMINEATA ,momentan sunt in concediu de paternitate ,dar, inainte sa intru in concediu am avut contractul de munca pe perioada determinata , as dori sa stiu daca la incetarea concediului ma m-ai primeste firma inapoi sau nu e obligata din cauza contractului determinat sau daca as putea lua somaj in continuare , multumesc .
nu iau pensie de boala nu am nici un venit am fost internat pentru pensie dar nu am reusit pentru ca m-ai trebuia ceva act si destul ca am ramas cu hartiii de nebun :(
buna ziua as vrea sa fac recurs in urma unui divort dupa 35 de ani de casatorie in care fosta sotie ma scos afara de cateva luni cu motivul ca sunt nebun foarte periculos scotand o hartie de la o doctorita de boli psihice la care mi-am facut internare in 2010 doar pentru a-mi rezolva de o pensie de boala adika asta a spus sotia mea , am fost internat dar numai vitamine mi s-au facut , in sentinta ma scos nebun si nu apare nimic legat de bunurile mobile doar jumate din apartament si nu precizeaza o data pana la care sa mi se de-a banii ce pot sa fac si daca fac recurs cat ma costa si am nevoie de martori ? ............cum si unde pot merge sa demonstrez ca nu sunt nebun , ea a avut avocat eu nu , nu imi permit ca dorm intr-un garaj dupa o viata de om muncita ,va multumesc si astept raspuns urgent
Răspuns la discuția custodia copilului
suntem divortati de 10 ani , am o sentinta definitiva si irevocabila prin care imi este icredintat copilul spre crestere si educare si tatal este obligat la pensie alimentara pana la majoratul copilului