avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 525 soluții astăzi
Forum Activitate 011086G@lati

Activitate 011086G@lati

Buna ziua,
Locuim pe o alee, drum vicinal ce deserveste 3 proprietati. La inceputul aleii este o proprietate mai mare, iar in spate alte doua proprietati.
Odata cu reabilitarea casei proprietarul din fata a schimbat unilateral inclinarea aleii. Ne-am trezit ca in loc de o alee pietruita ce cobora cu cate o bordura la cativa metri, o panta lina, cu un drum indreptrat si scari (!) Aleea nu este prea lata si datorita faptului ca parcheaza masina in fata portii ramane ca si cale de acces 1,2 m peste o gura de canal. Cu greu trec cu caruciorul de cumparaturi. De adus i curte lucruri mai voluminoase nici nu poate fi vorba. Anii au trecut, fiind o persoana toleranta nu am dat importanta si i-am lasat in plata D.lui dar in ultimul timp au inceput sa ma insulte: ca blochez trecerea cu masinile de curierat sau livrari( pe care sunt nevoita sa le iau de la strada) si nu pot pleca chiar in acel moment, sau zgarii masina cu crengile taiate de la toaletarea copacitor, sau e ceva voluminos in gunoi si murdaresc masina si altele, Nu acesta e obiectul ci ma deranjeaza foarte tare ca au dispus ca 1,2 m ca drum de trecere este suficient si au adus lucrurile in punctul in care am ajuns sa ne simtim ca niste chiriasi in fundul curtii lor. Gardul din spatele proprietatii lor are 4 m. Care este abordarea corecta pentru a putea rezolva aceasta problema. Sunt recunoscatoare pentru un raspuns!