avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 513 soluții astăzi
Forum Activitate narcisa07

Activitate narcisa07

Va multumesc, am rezolvat pana la urma.
Locuiesc impreuna cu fetele mele in apartamentul proprietatea mamei mele, aceasta nelocuind cu noi - locuieste in alt apartament, in acelasi bloc. Deci, la Primarie mama mea apare inregistrata cu 2 case, pt. care a platit impozitul. Eu am un contract de comodat facut cu mama. Problema este ca ducandu-ma sa vizez dosarul pt. subventia de gaze, mi-au spus ca nu se poate deoarece mama are 2 proprietati si nu se incadreaza. Dar eu nu cer pt. mama ci pt. mine si fete. oare au dreptate ei? Au zis ca nu s-au mai intalnit pana acum cu un asa caz si ca nu au ce lamuriri sa-mi dea.
Voi ce ma sfatuiti?
Multumesc!
Locuiesc cu fetele mele minore intr-un apartament, proprietatea mamei mele. Mama locuieste in alt apartament. Cand am fost la Primarie la taxe si impozite ca sa-mi puna viza pe dosarul ajutor-incalzire m-a intrebat de rol, i-am spus numele mamei si au zis ca nu-mi pot pune viza pt. ca mama are 2 apartamente. dar nu era mama cea care cere ajutorul, ci eu... sa le duc un contract de comodat? ca de inchiriere nu am...
Multumesc!
Răspuns la discuția Impozitarea tichetelor de masa
cine suporta impozitul de 16%? angajatul, nu? atunci pe angajator nu-l afecteaza cu nimic....poate sa dea tichete in continuare. bietii salariati pierd. asa-i?
Răspuns la discuția pensie de urmas
Multumesc!
Discuție pensie de urmas
Un caz disperat, ca multe altele in tara asta!
Pe 30.12.2009 moare sotul, sotia nu are pensie si sufera de depresie accentuata. Singurul fiu se intoarce din Spania pentru a avea grija de mama (care nu poate fi lasata mult timp nesupravegheata), nu are un loc de munca - si deocamdata nici nu poate sa-si caute avand in vedere situatia mamei; se face dosarul pentru pensia de urmas in ianuarie, supravietuiesc numai ei stiu cum pana in aprilie, abia ieri 12.04.2010 primesc prin posta decizia de pensionare unde se mentioneaza ca drepturile sunt calculate incepand cu ianuarie 2010. Intrebarea este la cat timp dupa primirea deciziei soseste pensia?
Va multumesc,
O zi buna!
Discuție somaj tehnic
Am o prietena, angajata la o societate care a inceput sa-si trimita salariatii in somaj tehnic (75%), dar ii cheama totusi la munca platindu-i cu 75%. I-am spus ca nu e corect ceea ce face angajatorul.
Intrebarea ei este alta: ea o sa intre in somaj tehnic incepand cu 01.05.2010. Pana acum a lucrat neintrerupt. Beneficiaza de concediu de odihna dupa aceste 3 luni de somaj tehnic, cum i se calculeaza zilele de CO si daca ar vrea sa-si ia CO in perioada de somaj tehnic este posibil? In plus perioada de somaj tehnic este considerata vechime pentru pensie?
Va multumesc anticipat!
Răspuns la discuția rejudecare
Hristos a inviat!
Va rog lamuriti-ma si pe mine: sunt intimata intr-un proces, s-a facut Apel de catre reclamant, i s-a respins apelul, acum reclamantul a facut Recurs si Hotararea este: "Admite recursul. Desfiinteaza decizia si sentinta si trimite cauza spre competenta solutionare la Tribunalul Comercial. Irevocabila." Ce inseamna asta? Eu inteleg ca e vorba de un nou proces. Cel mai tare ma streseaza faptul ca onorariul platit avocatului pentru a ma apara a fost destul de mare, acum ma va reprezenta in continuare pentru acest onorariu (si n-au fost decat 2 termene - la primul recurentul a cerut amanare si la al doilea s-a hotarat trimiterea catre T. Comercial) sau va trebui sa-i platesc un nou onorariu? Nu mi-o luati in nume de rau, dar va intreb ca sa stiu la ce sa ma astept....
Cu multumiri anticipate!
Va rog lamuriti-ma si pe mine: sunt angajata la o societate cu carte de munca, ca insp. res. umane. Sunt si traducator autorizat de Min. Justitiei, din cand in cand fac cate o traducere, nu castig cine stie ce din asta. M-am inregistrat la Fisc ca persoana fizica autorizata, la inceputul anului depun decl. 220 privind venitul estimat, urmand ca prin decl. 200 sa regularizez situatia. Ma intereseaza daca sunt obligata sa platesc contributia la sanatate si la pensie, si daca da cat trebuie sa platesc, unde, trebuie sa depun declaratii ca la salariati?
Va multumesc anticipat!
Buna seara!
Si eu sunt in acceasi situatie, insa cu un partaj judiciar(prin Tribunal) pentru iesirea din indiviziune (succesiunea dupa tatal meu, mostenitoare fiind eu si mama). Daca la tribunal ne intelegem printr-o tranzactie si declar ca am primit sulta, creditorii mei ma pot lua la intrebari in legatura cu banii primiti? (in sensul ca i-am primit si daca i-am primit ce am facut cu ei si de ce nu le-am platit lor creanta?
Multumesc!