avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 623 soluții astăzi
Forum Activitate NicolVB

Activitate NicolVB

Multumesc pentru raspuns !

CHKa a scris:

Conform Legii 360/2023 , anexa 5 , varsta standard de pensionare pentru femeile nascute in sept 1966 este de 62 ani si 11 luni ( august 2029 ) , iar stagiul complet de cotizare - 34 ani si 11 luni . Deci , in mai 2025 indepliniti conditia de varsta ( cel mult 5 ani inainte de varsta standard ) , dar nu si pe cea de stagiu de cotizare necesar . Si asta pentru ca ati avea nevoie - conform acelui art 56 - sa aveti indeplinit stagiul complet de cotizare CONTRIBUTIV . Iar stagiul contributiv este doar cel in care ati cotizat la sistemul public de pensii , cel din Romania ( vedeti art 3 lit (r) ) , prin urmare nu va puteti pensiona la limita de varsta in conditiile art 56 .

Buna ziua,
Sunt nascuta la data de 06.09.1966, locuiesc si muncesc in Germania. Am 31 de ani si 4 luni ani cotizati in Romania,iar in luna mai 2025 voi avea 8 ani si 8 luni cotizati in Germania. Astfel,in luna mai 2025 voi avea un stagiu total de cotizare de 40 ani.

Am doua intrebari :
1. Dacă după luna mai 2025 pot sa-mi depun dosarul de pensie,solicitand pensionarea la limita de varsta cu reducerea varstei ,conform articolului 56 din legea 360/ 2023 ?

2.Prin obtinerea dreptului la pensie conform articolului 56 din legea 360/2023,pot cumula pensia cu salariul?

Multumesc anticipat !