avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 526 soluții astăzi
Forum Activitate AndradaMT

Activitate AndradaMT

Multumesc mult.

latka a scris:

Da, este in conformitate cu art. 85 din legea 196/2018.
[ link extern ]
Articolul 85
Cheltuielile pe cota-parte indiviză de proprietate reprezintă cheltuielile asociației cu privire la proprietatea comună, cu privire la: fondul sau fondurile pentru lucrări de întreținere, service, reparații și, după caz, de consolidare, reabilitare, eficiență energetică, modernizare la părțile de construcții și instalații aflate în/și pe proprietatea comună, astfel cum este descrisă în cartea tehnică a construcției și în acordul de asociere: subsolul; conductele de distribuție și coloanele instalațiilor de apă, canalizare, încălzire, energie electrică; echipamente de echilibrare hidraulică a instalațiilor; casa scării; podul; spălătoria; uscătoria; terasa; ascensorul; interfonul - partea de instalație de pe proprietatea comună; centrala termică proprie; crematoriul; tubulatura de evacuare a deșeurilor menajere; structura de rezistență; fațadele; acoperișul și altele asemenea, conform prevederilor din acordul de asociere; personalul angajat sau contractat al asociației: salarii sau remunerații pentru administrator, contabil, instalator, electrician, portar, îngrijitor, personalul care asigură curățenia etc.; indemnizații acordate membrilor asociației de proprietari ori persoanelor alese: președintele, membrii comitetului executiv și cenzorului/comisiei de cenzori; prime; credite bancare; contracte sau polițe de asigurări; cheltuieli cu produse și accesorii pentru curățenie, alte servicii administrative către proprietatea comună.

Aveti proprietate comuna mai mare decit cei de la garsoniere sau apt. 2 camre


Buna ziua,am si eu o intrebare.Predesintele de bloc ne.a informat ca el v.a cere salariu ceea ce a si facut desi noi nu am hotarat nimic nu am semnat nimic.Din cate vad tot noi ii platim si impozitul la acest salariu.Intrebarea mea este:este corect si legal ca salariul domnului sa fie calculat ca si cota parte/apartament,eu ca am 3 camere sa platesc mai mult ca cei cu garsoniera sau cu 2 camere?