avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 522 soluții astăzi
Forum Activitate ndaniela83

Activitate ndaniela83

Multumesc frumos!
M-ar ajuta sa fac o instiintare si la seful de post al comunei? O instiintare nu o plangere.
Contract de imprumut autentificat cu clauza (?) pe care sa il folosesc ca titlu executoriu. Care este mai exact acea clauza? Sa inteleg ca un astfel de contract ma scuteste de instanta? Un astfel de contract devine mai 'conevenabil' si pentru vanzatoare care nu va mai putea fi 'acuzata' de inselaciune? Notarul mi-a spus, ca nota pe langa, ca ea a incalcat art. 215- adica 244 din noul cod penal - inselaciune, precum si art. 213- adica 238 din noul cod penal. Oare asa este?
Multumesc frumos ca mi-ai dat o directie. La notar am fost sfatuita (dupa ce acesta a spus ca nu are cum sa finalizeze dosarul) sa fac un antecontract vanzare-cumparare in care se cuprinde obiectul vanzarii si transle de bani platiti, cu semnaturi in 'privat' a ei, a mea sia martorilor. Credeti ca asta ma poate ajuta cu ceva?
Buna ziua,
am o situatie delicata cu o persoana din sat, nu imi este ruda dar este nasa de botez a unui frate de-al meu. Avea mare nevoie de bani anul trecut in septembrie si mi-a spus ca imi va vinde o bucata de teren in cazul in care nu va putea sa-mi dea banii inapoi. I-am imprumutat atunci 1000 de Ron fara interesul de a cumpara teren de la ea, cu conditia sa mi-i restituie in urmatoarele 6 luni. Timpul a trecut si nu a avut banii. A insistat la mama mea sa cumpar terenul pe care vrea sa il scoata la vanzare, si pentru ca mama mea a fost convinsa ca nu este o idee rea.... am concluzionat si eu la fel. Eu nu ma greabeam sa dau banii caci voiam sa mergem la notar si sa achit restul 4000 de Ron (terenul este de 600 mp, la Pucheni, jud. Dambovita). Iarasi a rugat-o pe mama sa o ajutam cu banii mai repede, pentru ca are copiii si nevoi casnice, si iarasi am cedat convingerii mamei mele ca nu avem de ce sa ne facem griji, fiindca avem o legatura stransa cu ei. Asadar, am achitat tot. A urmat apoi perioada in care persoana sa intocmeasca dosarul la notar. Acolo, printre altele a facut declaratie falsa in privinta unor aspecte legate de teren si a mintit notarul la unele intrebari. A urmat apoi ca notarul sa descopere ca terenul nu este al ei, si nu a mai facut niciun demers, deoarece a spus, el notarul, ca mi-a fost vandut un bun care nu-i apartine persoanei respective. A urmat un lung sir de saptamani in care am sperat ca persoana sa-si rezolve problema (terenul este al mamei ei, dar la primarie este trecut in rolul tatalui- iar acesta a decedat in iunie, mama ei nu are acte concrete de succesiune pe el, si deci nu figureaza ca este al ei...va trebui sa faca succesiune pe el- mama persoanei). In septembrie am hotarat de comun acord ca nu este alta solutie de iesire dacat sa-mi inapoieze banii- care raman in continuare bunul meu in proprietatea ei. De atunci merg la 2 zile la ea la poarta si o rog sa imi faca rost de bani iar ea da din umeri si spune ca nu are ca nu-i da nimeni imprumut si n-are ce sa-mi faca. Mi-a spus de curand ca sa o dau in judecata ca nici acolo nu poate sa-i taie capul daca ea nu are de unde sa dea inapoi. Bun, in cazul asta inteleg si eu ca trebuie sa o dau in judecata, problema e ca sunt asa de ''stransa cu usa'' ca nu am bani sa fac toate demersurile, iar un avocat nici nu pot sa am. Persoana e foarte linistita pentru ca stie ca nu am bani sa umblu prin tribunale si daca o sa ajungem acolo tot nu-i face nimic. Intrebari: Cum pot sa-mi recuperez banii in cazul asta? Care este vina de care ma fac partas? Ce legi a incalcat ea in cazul asta? Deci, refuza in continuare sa imi restituie banii, m-a mintit in cauza cu terenul si pe mine si pe notar, si in cele din urma am aflat ca mama ei habar nu are ca i s-a vandut o bucata din gradina casei. O scrisoare medicala (a mea) nu are nicio valoare in obligarea persoanei de catre judecator sa-mi achite banii integral in cel mai scrut timp? Ea mai spune ca daca va fi sa-mi dea banii dupa proces o sa mi dea cu rate lunare ca asa va hotara judecatorul. Eu insa am mare nevoie de bani acum, si nici nu vreau sa ma angajez intr-o corvoada psihica de 2 ani cat va dura sa se achite in rate. Mentionez ca sunt bolnava de 2 ani si urmez tratament permanent pentru inca multi ani de acum inainte, si orice stare de suparare si stress ma poate ucide (si am doar 30 de ani). Ce ma sfatuiti sa fac? Oare sa caut un mediator? In ce fel sa ma port fata de ea si problema pe care o avem? Chiar este adevarat ca scapa de datoria la mine pentru ca nu are ce sa-i faca judecatorul? Dar oare nu a incalcat legea? (art. 213 si 215 din codul penal) .... iar din codul civil, ce articole a incalcat? Va rog sa ma iertati ca am scris atat de mult, dar daca e cineva care ma poate sfatui trebuia sa explic putin datele problemei. Va rog sa imi da-ti un sfat, o indrumare.... sunt la capat si am inceput sa am probleme din cauza framatarilor si nesigurantei, frustrarilor si sentimentului de a fi inselat. Multumesc frumos! (restul banilor 4000Ron i-am achitat in martie anul acesta) (eu nu am serviciu din cauza unui incident profesional de acum 2 ani)
Fratele meu a cumparat in ianuarie o masina neinscrisa pentru care taxa de inmatriculare era mai scumpa decat a costat masina. A apelat la o avocata pentru a obtine in instanta hotararea pentru inscriere (asa cum fac altii pentru a recupera taxa prea mare platita). De atunci si pana acum a cotizat in buzunarul avocatei aproape 1000 de euro. Intr-un final procesul s-a incheiat cu castigarea hotararii prin care i se spune ca poate inscrie masina. Avocata i-a cerut aceasta hotarare ca s-o legalizeze ea cu 200 lei si ca s-o puna la dosar in asteptarea recursului pe care il va face ..... cine??? plus inca 1000 lei pentru baroul din alta judecatorie unde va face acel "cineva" recurs. A trecut o luna si masina sta neinscrisa iar fratele meu se intreaba daca cu acea hotarare primita de la tribunal putea sa se duca la un notar sa o legalizeze iar apoi sa se prezinte pentru inscrierea masinii ?!?? Eu ma intreb, daca aceasta hotarare ii da voie sa inscrie masina, cum sa astepti ca "cineva" sa faca recurs si sa platesti inca in avans taxe de barou si ..... sa stai in asteptare pentru ceva ce nu stii ce, cum se intampla?? pana acum nu a primit nici-o citatie acasa cum ca s-ar face vreun recurs si.... a tot trecut 30 de zile?!!! Eu am sentimentul ca doamna l-a citit ca nu are habar de barou, actiune etc, etc. Ea ia spus la inceput ca isi va recupera toti banii care ii da, pai cum asa? ca nu ia dat nici-o chitanta, iar hotararea ii spune ca isi va recupera vreo 360 de lei.Eu mai stiu ca ii dai avocatului, in functie de rezultate si stradanie, fara chitanta, asa pentru el/ea cat poti, cat consideri, ce sa-i mai dea fratele meu pe langa? ca eu am impresia ca si-a cerut ea ... fara sa astepte rezultate !! Cine a ma trecut prin procedura de inscriere auto cu actiune in instanta, ce sfat ne puteti impartasi? multumesc mult.
Răspuns la discuția Concediere \\"la comanda\\"
.... si totusi, daca acei angajati vor fi chemati sa dea declaratie precum ca nu au scris ei acele cereri, vor trebui sa se legitimizeze, iar asta ar fi un pas mic spre confirmarea datelor din cerere, apoi.... ma gadesc ca declaratia scrisa cu semnatura poate fi comparata cu cererea de incetare, sau se vor cere probe de scris semnatura.... in acest fel nu e cam prea mult sa fiu acuzata de inscenare? Nu se pot face ei apoi vinovati de marturie mincinoasa? Nu vor fi ei pusi in postura de a recunoaste, chiar si nonverbal, ca li s-a cerut declaratie falsa?
Iar mai apoi, ca acele cereri sunt in original la mine .... cine poate dovedi asta? la fel cum nici nu as fi putut dovedi existenta lor daca le lasam acolo?

Eu stiu ca sunt oameni care ma sustin acolo, insa nu am sa le cer sa vina martori... pentru ca inteleg necesitatea unei surse de venit de care au nevoie in familie, la fel si cei cu cereri nedatate .... le cunosc povestea/ imprejurarea dar totusi nu vor declara in favoarea mea pentru ca au nevoie de job. Ideea era daca puteam reusi de una singura!?
Răspuns la discuția Concediere \\"la comanda\\"
Foarte trist :( .... probabil ca ar fi trebuit sa ma iau la tranta si injuraturi cu directorul de PL si sa ma pun in cap sa nu scriu acea cerere, si sa ma fac cu adevarat om al naibii, poate ca asa era mai bine si .... cine stie, poate eram si apreciata. Bunul simt si seriozitatea nu mai au valoare, astazi trebuie sa fi mironosita, sa barfesti si sa furnizezi sefului tot ce face, cine face (...) cred ca am o problema si nu ma pot regasi printre semenii mei :( cate lucruri nedrepte trebuie sa indure oamenii de rand! :(
Răspuns la discuția Concediere \\"la comanda\\"
Inca in perioada de preaviz am incercat sa negociez cu "maria sa" de la sediul central, si am facut-o in cel mai fair-play mod. Presedintele companiei nu a fost interesat de problema si a dat mai departe regionalului care s-a justificat in fata mea (telefonic) ca el nu are cum sa rezolve problema, ca este ceva local si ca daca directorul meu ma da afara ... asta este. Chiar si el a mentionat ca a fost foarte multumit de activitatile mele si motivatia mea pentru ceea ce faceam. Am cerut o evaluare profesionala si transferul intr-o alta unitate, nu s-a dorit asta sub nici-o forma. La ITM am facut sesizarea in 2 octombrie, unde am depus copii dupa fisele de evaluare a performantei postului meu, copie dupa e-mailul trimis presedintelui companiei, copii dupa cererile nedatate ale colegilor inca activi in organigrama, iar raspunsul lor este: "angajatorul v-a incetat CIM in temeiul art. 55/b; in cazul in care ati fost obligata sa solicitati incetarea activitatii, ca si in cazul cererilor nedatate -in alb- de incetare a CIM, decizia poate fi contestata numai in momentul utilizarii acestora de catre angajator. Pentru contestarea netemeiniciei unei astfel de decizii, salariatul se va adresa instantei competente pentru judecarea conflictelor de munca ..... "
Răspuns la discuția Concediere \\"la comanda\\"
Compania are secretariat la sediul central, in punctele de lucru nu exista secretariat. Acele cereri pe care le-am gasit in dosare nu au numar de inregistrare, au fost facute, cel mai probabil anul trecut, pe vremea fostei referente HR. In punctele de lucru cererile se fac la biroul de resurse umane si nu primesc numar de inregistrare, acel numar se da la biroul central Personal-Salarizare (ei opereaza in sistem angajarile si lichidarile, dar nu astfel de cereri pentru ca nu au habar ca directorii de punct de lucru cer angajatilor care calca pe bec mai mult sau mai putin sa-si scrie in avans cererea de incetare). Eu nu am cum sa le mai pun la loc, nu mai lucrez din 9 octombrie. La ITM am depus copiii ale acestor cereri, insa nu-mi mai amintesc daca in solicitare am mentionat ca detin originalele?! Oricum, daca ramaneau in dosare, acum ele nu mai existau, iar copiile mele cel mai probabil deveneau nule cata vreme nimeni nu putea sa mai gaseasca/ prezinte originalele. :( ??? Conducerea mare a companiei nu prea doreste astfel de practici, totusi isi spala directorii de punct de lucru ... ca e mai confortabil asa.