avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 675 soluții astăzi
Forum Activitate ionut 2384

Activitate ionut 2384

Atunci înseamnă că nu am șansa în instanță să mi fie recunoscută grupa?
Exista un ordin de ministru al apărării OG 24 care stipulează că personalul civil din unitățile de construcții beneficiază de grupa a 2a de munca, că unitățile pot emite adeverințe de grupa și faptul că s a plătit cas majorat de unitate.Mentionez că până anul acesta nu au fost probleme la casele de pensii ...adică foarte multi colegi cu condiții similare au primit fara probleme grupa 2 de munca.,...
Buna ziua, Lucrez la o unitate militara ( fost sector militar de constructii) , in perioada 1987-31.martie 2001 am avut urmatoarele functii: forjor tratamentist , magaziner , sef de depozit , sudor si tehnician in ctii,...in carnetul de munca este stipulata ca si grupa a 2 a de munca, doar ca unitatea nu a consemnat prin decizie- ordin de zi pe unitate functiile care au dreptul la grupa a 2 a.S a emis o adeverinta in care este anexat toate functiile care au drept de grupa a 2 a. De asemeni este anexat pentru perioada 1992-2001 copii de centralizatoare cu CAS platit de angajator marit pentru grupa de munca..]Decizia casei de pensiii ,,Grupa de munca pentru perioada 18.05.1987-31.03.2001 nu s a valorificat intrucat functiile avute nu se incadreaza in prevederile HG.1223/1990".


Cornel Vasile a scris:

Care a fost motivul respingerii ?

Funcția nu se încadrează în prevederile HG 1223/1990
Bună ziua, as dori sa știu dacă funcția de șef depozit poate beneficia de grupa a 2a de munca .Menționez că am lucrat intr un șantier dintr-o unitate militara (sector de construcții militar).Pe carnetul de munca este stipulat că beneficiez de grupa a 2a de munca in procent de 100%.Adeverinta emisă de unitatea militara a fost respinsa prin decizie.Unitatea militara are emis un proces verbal cu toate funcțiile care au dreptul la grupa de munca in care este inclusa și funcția de șef de depozit.De asemeni unitatea are documente prin care se poate demonstra că a plătit cas mărit conform legislației în vigoare pe ani dar centralizat pe unitate si