avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 795 soluții astăzi
Forum Activitate Lazar Bogdan

Activitate Lazar Bogdan

Practic domeiul este digital marketing, dar pe scurt eu semnez contracte cu clinici medicale pentru o agentie de digital marketing, adica sunt closer. Nu detin agentia ci doar lucrez cu ea. contract de parteneriat nu pot sa fac deoarece nu am 18 ani, pfa la fel, de srl nu mai discut, si am aflat ca singura varianta este sa imi impozitez veniturile ca si pfi. O sa citez raspunsul pe care l-am primit de la utilizator.

"Declaratia de venit, in cazul dvs., nu are legatura directa cu profesiile liberale. Orice venit se impoziteaza, nu neaparat printr-o firma (SRL, PFA, II, etc.), ci si ca PFI. Faceti deosebire intre PFA si PFI."
Buna seara,

Am aflat ca daca ai venituri la 17 ani poti sa ti le declari la anaf la sfarsitul anului. Intrebarea mea este cum platesc impozit pe ei si cum se calculeaza. Adica daca fac 3000 euro pe luna de unde stiu cat trb sa platesc pe taxe si inntrebarea cea mai bune ii de unde stie anaf ca ii am inaite sa fac declaratie, adica nu o sa am probleme daca ii cheltuiesc inainte sa ii declar la sfarsitul anului. Intreb asta ca este primul an in care castig si nu stiu care este procesul.

Seara frumoasa
Ce bine. Si aceasta declaratie cand se face?
La finalul anului?

POPA GHEORGHE a scris:

Declaratia de venit, in cazul dvs., nu are legatura directa cu profesiile liberale. Orice venit se impoziteaza, nu neaparat printr-o firma (SRL, PFA, II, etc.), ci si ca PFI. Faceti deosebire intre PFA si PFI.

Sunt in domeniu de digital marketing, din pacate nu am vazut sa apara acest domeniu pe lista de profesii liberale.

POPA GHEORGHE a scris:

Puteti face declaratie de venit la ANAF in vederea impozitarii ca persoana fizica independenta (PFI).

Buna ziua,

As dori sa stiu daca un minor de 17 ani poate sa plateasca taxe pe veniturile castigate din colaborarea cu un srl. M-am interesat si am vazut ca nu s-a aprobat legea prin care un minor poate sa iti deschida un pfa, inca este la stadiul de propunere. Exista vreo cale prin care sa se impoziteze veniturile? (sunt mult mai mari decat minimul pe exonomie dar mai mici de 5000 de euro)