avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 614 soluții astăzi
Forum Activitate AnWiEn

Activitate AnWiEn

Buna ziua,
Eu cu EXIMBANK nu am semnat niciun contract. Singurul contract semnat este cu Banca Romaneasca in 2008, in care se specifica neexistenta niciunui comision de administrare credit sau cont curent. Banca Romaneasca a incercat sa-mi introduca un comision de administrare de 0,75 euro pentru fiecare credit, prin 2014-2016 iar eximbanc mi-a impus, de la preluarea Bancii Romanesti, comisioane lunare de 1,3 franci respectiv 1,45 euro lunar. Plus cresterea consistenta a ratelor.
Buna ziua, am luat un credit ipotecar in franci si un credit nevoi personale cu garantii ipotecare in euro, in anul 2008 pe o perioada de 25 ani de la defuncta Banca Romaneasca. De la 01.01.2023, Banca Romaneasca a fost preluata de catre EximBanc. Din ianuarie 2023 a tot crescut rata la banca, la franci, de la 206 la 229 franci si la euro de la 78 la 94 euro. Functionarii de la banca imi ridica din umeri si nu pot sa-mi dea detalii despre stabilirea dobanzii. Primesc emailuri de majorare a dobazii, dar fara explicatii cum a fost stabilita dobanda. Dobanda era in martie 2023 3.6 la franci, iar din decembrie 2023 este de 4.9 la franci.
La preluarea clientilor Bancii Romanesti de catre EximBanc nu s-au semnat contracte noi de creditare intre noi ca si clienti si banca ca si creditor. Cu Banca Romaneasca am contract semnat de zero comisioane administrare, iar Eximbanc imi percepe comision de 1.3 franci si 1.45 euro lunar.la cele doua credite. In urma discutiilor cu functionarii bancii mi-au propus ca solutie refinantare. Nu sunt de acord cu refinantarea deoarece dupa ce am platit aproape 16 ani rate din care cea mai mare parte a fost dobanda la credit, sa incep un alt credit la care sa platesc iar dobanda.
Intrebare: ce as putea face ca sa mai reduc din valoarea ratelor? De la 1200 lei in decembrie 2022 la aproape 1800 in decembrie 2023.
Buna ziua. Detin un PFA (ridesharing BOLT) Am achizitionat o masina cu credit nevoi personale pentru activitatea de ridesharing. Masina este inmatriculata pe persoana fizica (aceiasi ca PFA). Ratele aferente creditului pot fi deduse din cheltuielile PFA-ului? Mentionez ca nu am un contract de comodat al masinii.