avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 691 soluții astăzi
Forum Activitate DaisyF

Activitate DaisyF

Pot lasa mostenire nuda proprietate a unui apartment? Mama are dreptul de uzu fruct. Multumesc
Răspuns la discuția Testament legatar universal
Mulțumesc mult doamna Raluka..

raluk0207 a scris:

Nu trebuie.
Dovada proprietății bunurilor va fi făcută de beneficiarul testamentului, la momentul când va dezbate succesiunea după dvs

Buna ziua. Doresc sa întreb dacă am.nevoie de documentele de vanzare cumpărarea a tuturor bunurilor deținute de mine ptr a le orezenta notarului în momentul în care las un testament cu legatar universal. Sau se formuleaza doar o fraza generala care spune ca tot ce dețin? Trebuie enumerate în parte bunurile care le las daca e testament cu legatar universal și aduse documentele doveditoare ca sunt proprietara lor? Întreb ptr ca acum dețin ceva dar poate cand voi murii dețin mai puțin sau mai mult. Mulțumesc

As fi întrebat notarul dar testamentul vreau sa îl fac prin Ambasada și nu am pe cine întreba. Locuiesc în străinătate dar bunurile le dețin în România iar actele doveditoare a detinerii lor de catre mine sunt tot în România .
Buna dimineata

Ce se intampla cu investitiile facute pe un teren concesionat la sfarsitul perioadei de concesiune? In scrisoarea primita d ela primarie spune ca trebuie returnat ,, obiectul concesiunii si ceea ce a rezultat in urma investitiilor facute, gratuit si liber de sarcini,, Adica inteleg ca modulele co0nstruite pe acel loc care sunt acum propeiattea mea si a mamei mele prin contract de mostenire le donam primariei sau cum? Va multumesc


Multumesc mult ptr răspuns. Mama știe și e de acord (cel putin acum) cat despre rude traim in tari diferite și nu avem.nici un contact de cand eram.copii dar na la avere își aduc aminte neamurile de tine :). Nu de mama imi e frica ci de veri. Multumesc din nou.


Bună ziua. Doresc sa fac un testament cu legat universal ptr a rămâne tot ce îmi aparține concubinului meu cu care sunt împreună de 20 de ani . Nu am fost niciodată căsătorită, fratele e decedat( nu a fost căsătorit și nu a avut copii) tata decedat , doar mama trăiește și verii mei . Întrebările mele sunt: pot verii mei sau mama ataca testamentul? Mama am citit ca ar avea un drept rezervatar dar nu știu ce implica asta . Și a 2 întrebare: pot pune ca executor testamentar aceeași persoana ca legatarul universal? Adică concubinul meu? Și a 3 a întrebare acest testament cu legat universal e valabil și ptr bunurile care le dețin în alte tari? Sau asta tb sa verific cu un notar din acea tara? Va multumesc mult