avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 773 soluții astăzi
Forum Activitate JulienJulien

Activitate JulienJulien

Casa are 6 camere si 3 intrari este usor partajabila iar pt. teren trageam garduri si faceam iesiri separate, cred ca se putea. Prin notariat era mai simplu si mai rapid.Si ar mai fi o problema: eu(unul dintre frati) sunt casatorit dar nu am copii si sora spera ca poate mor si le ramane lor partea mea.
Da vrem fiecare partea sa din casa curte si gradina. Acolo nu locuieste niciunul deocamdata.Vrem sa ne retragem acolo la pensie .Am vrut sa facem partajul la notar si sora nu a vrut. S-a apucat sa investeasca fara sa ne-ntrebe, iar noi o suspectam ca urmareste sa ne dea afara cumva.
Si daca toti putem plati sulte?
Ne intereseza in ce fel ar putea sa afecteze investitiile ei cotele noastre succesorale? in cazul unui proces de partaj succesoral.
Nu sulta ne intereseaza ci faptul ca a facut investitii fara sa fie cazul si fara sa ne ceara acordul si noua fiind coproprietari, cu cota egala cu a ei.
Buna ziua! Suntem trei frati care am mostenit in urma deceselor parintilor nostrii o casa o curte si o gradina la tara. am facut succesiunea si am devenit mostenitori cu certificate de mostenitori in cote de 1/3 fiecare. Sora noastra FARA SA NE CEARA SI NOUA ACORDUL ,s-a apucat de investit. A schimbat gardul de la strada, a inlocuit usile si ferestrele din lemn cu altele din termopan, a pus parchet in toate camerele, iar acum ,, se da stapana acolo", si ne ameninta ca daca ne da in judecata pt. partaj succesoral si face dovada investitiilor cu chitante si martori, ea devine proprietara pe tot ce e acolo si ne va da afara, sau ne va da cel mult o sulta simbolica.
Intrebarea mea este: Poate fi posibil asa ceva? avand in vedere faptul ca avem aceiasi cota ca si ea adica 1/3 din tot?
Mentionez ca i-am propus sa facem partajul succesoral pa cale amiabila la notar dar nu afost de acord.
Multumesc pt. lamurire, dar as mai avea o intrebare. Sotia mea, devenind mostenitoare, dupa decesul meu poate vinde cota de la parinti mei daca gaseste client fara sa faca iesirea din indiviziune, sau poate face testament unei alte persoane, sau contract de intretinere cu clauza de intretinere?.
Buna ziua. Am si eu o intrebare pentru dvs. Suntem o familie fara copii si locuim in casa mostenita de la parintii mei care au decedat.Eu mai am doi frati. Am dezbatut succesiunea la notar si am obtinut toti trei fratii certificate de mostenitori cu cota de 1/3 (din casa si teren) fiecare. Eu impreuna cu sotia mea ne-am facut unul altuia testamente notariale prin care lasam intreaga avere unul celuilat dupa decesul unuia dintre noi. Intrebarea mea este: Dupa decesul meu, sotia mea poate beneficia , in baza testamentului, de cota mea de mostenire provenita de la printii mei?
Buna ziua. Ce poate face legatarul universal dupa decesul testatorului pentru a nu fi deranjat de fratii testatorului?