avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 697 soluții astăzi
Forum Activitate mihaela2004

Activitate mihaela2004

va multumesc ptr. ajutor.
Buna ziua,

Am urmat. situatie: pers. juridica din Ro cu asociat unic pers. juridica din UK. Doresc sa actualizez adresa celei din urma la ONRC. Ce documente imi sunt necesare ptr a face aceasta mentiune?
Trebuie facuta o decizie a asociatului unic ca s-a schimbat adresa acestuia in UK sau este de ajuns un document in copie care atesta acest lucru?

Multumesc,
Răspuns la discuția Mentiuni Registrul Comertului
am inteles totusi ca ptr prelungire mandat admin. din UK se completeaza o cererea de inregistrare pers. juridice. si ptr asta tb sa fac un nou act constitutiv pe care sa-l depun.
oride cate ori pers. juridica sau admin.-ul din UK isi muta sediul eu tb. sa fac un nou act constitutiv?
multumesc
Buna ziua,

Sunt o pers. juridica avand unic asociat o pers. juridica din UK. In urma obtinerii unui certificat constatator, am aflat ca :
1. sediul asociatului unic inscris la Reg. Comertului nu este actualizat, firma din UK si-a mutat sediul iar la Reg. Comertului apare cel vechi.

2. administratorului persoanei juridice din UK i-a expirat mandatul la Reg. Comertului si si-a schimbat si adresa personala.

Ce pasi trebuie urmati ptr a face reactualiza aceste mentiuni la Reg. Comertului? Ce trebuie sa contina un dosar in cele 2 cauze?

Va multumesc ptr sfaturi.
Discuție Fisa postului
Buna ziua,

Situatia mea: C.I.M incheiat in ianuarie, insa fisa postului primita in mai, fara sa fie semnata si stampilata de catre un reprezentant al firmei.

In aceasta situatie, pot fi concediata pe motiv ca nu mi-am indeplinit toate atributiile din fisa postului (6 pagini cu exprimari foarte vagi de genul: sa se indeplineasca orice task dat de catre managerul direct ptr bunastarea companiei...LOL).
Cum pot fi aparata de eventuale abuzuri legate de interpretarea fisei postului?

Va multumesc in avans ptr parerile d-voastra.

Ella
Buna ziua,

Suntem o asociatie de proprietari cu urmatoarea problema: avem un coafor si un cabinet medical ce functioneaza in scara noastra. Li s-a dat initial acordul asociatiei ptr desfasurarea activitatii dar nu a mai fost reinoit anual contractul si ei nu mai au acordul nostru scris . Ca urmare a distrugerilor si galagiei datorate persoanelor care vin la aceste cabinete, asociatia nu mai este de acord cu desfasurarea activitatilor respective in scara noastra. Ambele firme detin in proprietate personala apartamentele respective (daca acest aspect are vreo importanta).

Care sunt masurile ce pot fi luate impotriva acestor 2 firme ptr a le obliga sa inceteze activitatea? Unde pot fi trimise sesizarile noastre si pasii de urmat?

Orice sfat este binevenit. Va multumesc.