avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 536 soluții astăzi
Forum Activitate ContSters70098

Activitate ContSters70098

asa e, fiecare are problemele lui
cum stai cu repetatul pentru ianuarie?


edit sper ca te prezinti in ianuarie
m13d a scris:

Complicat, si apoi zic unii, ca nu-i mare socotela sa faci Dreptul , si ca munca de birou este usoara, stai la calculator 8 ore la caldura si apoi geanta pe umar si acasa.





am spus ca am facut Dreptul pentru ca nu ma mai descurcam la birou, si chiar si acum inca mai am probleme care nu-mi dau pace nici seara dupa ce plec dupa cele 8 ore de ~caldurica~
Asa ca, ma intelegi acum de ce nu prea particip la rezolvarea grilelor.
Iar seara, acasa, cand vreau sa mai si invat cate ceva pentru INM mai fuge gandul la probleme de la ~caldurica~ de la birou, ma gandesc asta am facut-o bine, asta nu am facut-o bine
Eu in stilul asta nu o sa iau in veci la INM
Sunt 2 situatii
1.Daca se aproba OUG 45, vor fi urmatoarele> HJ-ul din 2009 se va replati din 2012 iar HJ-ul din 2010 dintr-o data in 2010 (bineinteles dupa aprobarea fondurilor )
2. Daca nu se aproba OUG 45 vor fi urmatoarele, ramane valabila OUG 71 si atunci HJ-ul din 2009 se va continua cu plata ei, iar pentru cea din 2010, potrivit OUG 71 se va plati din 2011




Nu, OUG 71 e constitutionala
OUG 45 modifica pe 71. OUG 45 e in vigoare.

HJ din 2009 nu mai poate fi platita acum pentru ca OUG 45 e in vigoare, se amana pentru 2012. Lucru pe care l-am facut. Respect OUG 45
HJ din 2010 nu a fost inca platita, in mod normal potrivit OUG 45, pentru ca e hotarare pronuntata in 2010, trebuia platita dintr-o data, nu in rate pe parcursul a 36 de luni.

Problema>
Cand se va respinge OUG 45 prin lege de catre Parlament, ramane valabila OUG 71 care este constitutionala care imi spune ca se plateste HJ in 36 de luni.
Intrebare
Nu mai tin minte cum este cand se respinge OUG prin lege, de la care data se aplica respingerea. De la care data nu mai este valabila OUG?
m13d a scris:

Din moment ce nu exista fonduri, esti in imposibilitate de plata, fara rea credinta.
Ai ceva care sa dovedeasca lipsa fondurilor?
Nu cred ca OUG 45/2010 retroactiveaza, HJ din 2009 este definitiva?







Hai sa te intreb altfel
Daca OUG 45/2010 va fi respinsa prin lege de catre Parlament, iar OUG 45 modifica OUG 71, iar OUG 71 a fost declarata constitutionala, ce se aplica? Se va aplica OUG 71?
OUG 45 vorbeste despre amanarea punerii in executare a HJ-urilor pentru 2012.
OUG 71 vorbea despre plata esalonat 2010-2012.




edit am postat intrebarile in timp ce raspundeai tu
da, exista posibilitatea prevederii sumelor pentru anul urmator acum in luna octombrie


uite, hai sa o luam pe sectiuni
1.Avem in prezent o HJ pronuntata in 2009 despre plata unor drepturi salariale. Am OUG 45/2010 care blocheaza executarea HJ si amana plata pentru 2012.
Ce e de facut?

2. Avem o alta HJ care potrivit aceleiasi OUG 45/2010 ar trebui pusa in aplicare.

3. Senatul, in septembrie 2010, a respins legea de aprobare a OUG 45, Camera Deputatilor fiind camera decizionala.
Ce e de facut in situatia nr.2 avand in vedere problema expusa la nr. 3?
Si in plus pentru situatia nr.2 nu exista fondurile necesare aplicarii HJ?



edit imi pare rau pentru subiectul deschis, insa cred ca admiterea la INM nu presupune numai rezolvare de grile sau spete, ci si o privire de ansamblu a problemelor ivite in practica, o incercare de a analiza anumite situatii din punct de vedere juridic sub toate aspectele


patrick, nu trebuie sa te scuzi
V-am povestit cum e la mine pentru a va face cunoscute lucruri reale, din activitatea de zi cu zi, ce se intampla in viata de zi cu zi intr-un anumit domeniu de activitate
Cum institutiile statului se blocheaza reciproc, iar tu, un simplu executant, esti la mijloc, si nu stii exact ce sa respecti, care anume putere din Constitutie?
Atat am avut de spus
Nu as fi deschis subiectul pentru ca sunt lucruri care nu se spun, tocmai pentru ca am vazut reactiile voastre, numai ca am vrut sa punctez ce se intampla practic intre institutiile statului

ei, nu pot decat sa va invit sa lucrati voi in locul meu sa va vad atunci cum ganditi si cum puneti in aplicare toate cele
LER, indiferent ce as face, cum as face, eu sunt ~prostu` casei~
Sunt la mijloc, intre ciocan si nicovala
Si ma conformez, nu se mai stie cui ma conformez

De riscat risc foarte multe
Daca fac intr-un fel, nu e bine. Daca fac in alt fel, tot nu e bine
Pana una alta, deocamdata ma acopar de un morman de hartii

Iar cu nerespectarea HJ, mai baga-mi si tu un cui acum, ca nu am eu suficiente cuie :sorry:



edit
mai oameni buni, voi nu intelegeti ca banii se primesc de la Consiliul Local ? si pana nu am aprobarea finantarii nu am ce sa platesc, contabiliceste vorbind (in sensul ca nu exista banii fizic)

alexandra, de enervat m-am enervat sa stii :)
De raspuns la nota aia telefonica nici macar nu am de gand
Din septembrie 2010 am suspendat plata respectivelor drepturi salariale ca doar s-a respins si exceptia de neconstitutionalitate a OUG 71 modificata prin OUG 45
Astept si respingerea Camerei Deputatilor a legii de aprobare a OUG 45............. si apoi ........ :duh: o noua OUG si o procedura asemanatoare si tot asa prin care se BLOCHEAZA PUNEREA IN APLICARE A UNEI HOTARARI JUDECATORESTI :stunned:


Pacat, constat ca ce am invatat in timpul facultatii de Drept (facultate pe care am facut-o pentru ca nu imi mai erau suficiente studiile economice) se rastoarna.
Mi-e greu sa spun (mai ales ca ma chinuiesc sa intru la INM), dar am un gust amar si senzatia ca hotararea judecatoreasca devine la noi in tara o simpla foaie de hartie, fara nicio utilitate practica
Nu vreau sa supar pe nimeni, repet, imi doresc sa intru la INM si ma doare sufletul cand vad ce se intampla in realitate cu o hotarare judecatoreasca


Mai mult de atat, prin 2008, prin LEGE adoptata in Parlament, in domeniul in care lucrez ni s-au majorat salariile.
Acea lege nu s-a pus NICIODATA in aplicare, a fost blocata succesiv prin nici nu mai tin minte cate OUG-uri, OUG-uri declarate neconstitutionale
In prezent nu avem salariile majorate prin nici nu mai stiu ce act normativ
Insa s-au castigat in instanta acum in 2010 drepturile, instanta dispunand plata salariilor majorate pentru o anumita perioada (alta problema fata de speta expusa in postarea anterioara)
Prima hotarare de acest gen a fost pronuntata in vara anului acesta. Prin OUG 45 am voie sa platesc DINTR-O DATA drepturile salariale castigate
Ma credeti sau nu, hotararea nu am putut sa o pun in aplicare pe motiv ca......... nu am primit inca aprobarea finantarii de la CONSILIUL LOCAL (de acolo de vin noua banii de salarii). Noi avem in fiecare an, in octombrie, prevedem un anumit fond pentru cheltuielile cu personalul, fond aprobat in statul de functiuni (stat de functiuni aprobat cu salariul nemajorat). Ori depasirea fondurilor salariale aprobate in statul respectiv de functiuni presupune rectificare bugetara (pe care trebuie sa o faca Consiliul Local in urma solicitarii noastre de finantare).
Daca as forta lucrurile sa trec sumele in statul de plata, risc returnarea lui, recalcularea, ceea ce ar presupune intarzieri in plata salariului, cu alte consecinte

Asa ca ....... putem noi sa avem hotarari judecatoresti cat cuprinde ca doar ne uitam la ele si atat


Cam asta am vrut sa va povestesc

Sper ca nu am intristat pe nimeni cu povestile mele
Inca o data zile frumoase si spor la invatat si la treburi
:luck: