avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 482 soluții astăzi
Forum Activitate Carmenelena62

Activitate Carmenelena62

Buna ziua tuturor. Privitor la Concediu crestere copil : daca fata mea à lucrat in Olanda in 2022 si in 2023 cu contractul pe perioada determinata iar din 2023 de la 1 octombrie are contract romanesc sambata si duminica in paralel cu cel olandez , poate bénéficia de drepturi de cresterea copilului?
Ea a nascut pe 19 ianuarie 2024 in Belgia, tatal fiind belgian. Dupa transcrierea certificatului de nastere in cel romanesc , va merge in tara si ramane acolo cu copilul.
Nu are certificat medical dupa nastere pentru ca in Belgia nu se dau , angajatorul i-a spus ca intrerupe contractul pentru absente.
Ce e de facut?
Ma puteti ajuta cu un sfat?
Va multumesc foarte mult pentru timpul acordat cererii mele.
Carmen
Buna tuturor.
Avem de peste 20 de ani o casa de vacanta langa Horezu. Stam vara de obicei dar am.hotarat sa ne mutam acolo definitiv pentru ca ajungem la pensie. De 3 ani varul primarulii si-a instalat acolo o tarla unde tine oile iarna.
Nu va posestesc cum.pute ça va imaginati cam ce mizerie este de la 170 de oi si capre.
Vara nu se poate sta.
Sunt de la noi la locul cu pricina 70 m.
Niciodata nu au fost oi acolo.
Terenul e inchiriat de la cineva.
Am facut plangere peste tot , au venit si si-au luat dreptul si au plecat.
Au pus si doua camioane de fan la 20m langa casa si pompierii au spus ca nu e nimic.
De la DSV mi-au spus ca animalele sunt bine ingrijite . Ei se anunta cand vin, nici nu intra acolon ca e mizerie ... singurii care au cerut sa faca o fosa pentru dejectii e DSP.
Normal ça nu au facut, iar au venit si stau oile peste tot ça ciobanul ba e in puscarie, ba acasa,depinde de cat bea.
Sub 300 oi distanta minima e 50 m de casa.
As lua un avocat dar ce fel de avocat as putea lua . Pe drepturi civile, poate aveti vre-o idée.
Va multumesc foarte mult pentru timpul acordat.