avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 258 soluții astăzi
Forum Activitate Justitiarul007

Activitate Justitiarul007


Am o nelamurire legat de ce ati sous, am o speta cu vecin care de 10 ani imi hartuieste familia iar politia nu se implica nu nimic spune ca nu exista probe la acesta adresa locuieste mama cu bunicamea care sunt femei batrane si nu stie sa inregistreze de pe telefon pe acest individ si vreau sa montez niste camere video ca sa obtin probe fiindca nu am martori, casa in care locuieste mama mea e o vila comuna cu parte si etaj cu intrari separate in apartamente dar cu drum comun de la intrarea in curte pana in spatele curti unde avem doua terenuri separate, daca as obtine probele necesare as putea obtine un ordin de restrictie ca sa nu se apropie de mama mea? Acest vecin are un istoric violent a fost la un pas sa o omoare pe sotia lui a batuto si amenintato de mai multe ori se cearta cu toti vecini dar le este frica sa depuna plangere impotriva lui fiindca a a vazut din speta mea cu el care este de 10 ani ca politia e corupta i-a spaga de la el si il scoate basma curata de fiecare data, ba mai mult dupa ce mama cheama politia fiindca o agreseaza politia i da amenda mamei , are pana acum 5 amenzi primite fara justificare, politia profita ca e femeie batrana i cere buletinul fara sa i zica pt. ce si i da amenda, odata a venit special o politista care fusesera chemata cu o seara inainte de mama si i soune ca a trimiso comandato sa i dea amenda, deci nu gkumesc, stiu ca acesti politisti poarta bodycam cum pot face sa obtin inregistrarile lor ca sa dovedesc abuzul lor si ce ma indrumati sa fac pt. a rezolva acest conflict care dureaza de 10 ani, vecinul are comportament violent consuma des alcool si nimeni nu are ce sa i faca cand i se pune pata face scandal iar politia este la mana lui.!!!




M-am interesat mai amanuntit, din sursa verificata.Sunteti sub incidenta art.58, riscati acea pedeapsa. Firmele care primesc licenta pentru astfel de lucrari trec printr-un lung proces de avizare, cu "interviuri" la politie, cu "interogare" vecini etc.

Pe langa ce ati mentionat nu ati precizat concret procedura de solicitare a inregistrarilor de pe bodycam adica cui ma adrsez, trebuie sa completez un formular, daca exista un abuz pot folosi inregistrarile de pe bodycam ca proba la dosar,, in cat timp si de catre cine se elibereaza inregistrarile? Spuneti totul scurt si la obiect! Fiindca sunt multe persoane care au de a face cu abuzurile politiei si pot folosi ca proba inregistrarile de pe bodycam politistilor si nu prea cred ca se pastreaza in baza de date a politiei toata inregistrarea de pe bodycam mai ales daca stiu ca au facut abuz iar prin stergerea inregistrarile abuzurilor lor pot fi incriminati.