avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 809 soluții astăzi
Forum Activitate Pondoe

Activitate Pondoe

Buna seara!

In urma unui proces civil, s-a dispus inlocuirea amenzilor contraventionale cu munca in folosul comunitatii (300 ore). Decizia mi-a fost comunicata atat prin corespondenta cat si personal, prin politia nationala.
Sincer sa fiu, am ignorat decizia , avand de gand sa prestez munca in vara lui 2024.,eu avand domiciliul principal(resedinta) intr-o tara a UE.
Astazi "m-a cautat" politia locala la domiciliul din buletin, in legatura cu munca in folosul comunitatii. Din moment ce nu e stabilit un termen concret in care trebuie sa efectuez orele..de ce atata graba?ce tot vor militienii de la mine? E legal sa comunice vecinilor, de exemplu, motivul pentru care "ma cauta"? Ce se intampla daca refuz sa prestez munca? Multumesc anticipat pt raspunsuri.

Complet: C32Civil
Tip solutie: Admite cererea
Solutia pe scurt: Admite cererea de chemare în judecată formulată de petenta DIRECŢIA FISCALĂ A MUNICIPIULUI Xxxx, în contradictoriu cu intimatul xxx xxx, având ca obiect înlocuire amendă cu muncă în folosul comunităţii. Înlocuieşte amenzile contravenţionale aplicate prin procese-verbale, cu sancţiunea obligării intimatului la prestarea unei activităţi în folosul comunităţii, pe o durată de 300 de ore, pe raza Municipiului xxxx, jud. Xxx. Cu drept de apel în termen de 30 zile de la comunicare. Cererea de apel se va depune la Judecătoria xxx. Pronunţată prin punerea soluţiei la dispoziţia părţilor, cu mijlocirea grefei instanţei, azi, data de xx.11.2022