avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 275 soluții astăzi
Forum Activitate Gabriela Toma

Activitate Gabriela Toma

Nu doresc scutirea se la liftul de persone, problema mea era legata de liftul auto, atat.

latka a scris:

Totusi, pentru existenta a inca unei "statii" in plus la lift, nu exista vreun temei legal prin care sa fiti scutita de plata intretinerii liftului de persoane.

Liftul de persoane are acces la etajele superioare plus subsol. Dar la subsol nu ai iesire afara, decat cu masina, prin lift auto, deci nu am de ce sa merg la subsol pt ca nu detin loc de parcare sau boxa. Sunt alti proprietari care au achizitionat acele locuri sau boxe, deci este folosinta lor exclusiva.
Multumesc pentru lamuriri.
Locuiesc intr-un bloc nou, care are 2 ascensoare auto pentru accesul masinilor in parcarea subterana, cu acces direct din strada, pe baza de telecomanda, inchise cu usa glisanta, cand nu intra nimeni. Accesul este doar pentru cei care au loc de parcare la subteran. Exista lift de persoane separat pe fiecare scara, care te poate duce la subsol. Intrebarea este: aceste accensoare sunt parti comune? Daca nu am loc de parcare si nu folosesc niciodata, sunt obligata la plata reparatiilor, investitiilor (vor sa puna camere video)?