avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 759 soluții astăzi
Forum Activitate Alina Bîgiu

Activitate Alina Bîgiu

Buna seara. Am o situație care de câteva zile ma consuma efectiv de toată energia. Va scriu ca sa o pot lămurii măcar pentru mine . Si pentru a putea face si alte demersuri. La unul din cei doi copii , clasa a 5a , a ieșit la suprafața faptul ca fumează de aproximativ 4 luni in incinta scolii. Zi de zi. Pauza de pauza. Este un întreg circuit de când ajung copii la școala si pana când procura țigările, tot in școala. Ori o parte din elevi părăsesc incinta scolii pe parcursul pauzelor. Cel puțin asta se întâmpla in ceea ce îl privește pe el. Ajunge la școala , ori procura țigări de la cineva ori cere sa i se cumpere țigări si sa i se aducă in școala. Copil verificat zilnic , stat si crescut in prezenta a cel puțin 1 părinte , dus-adus cu mașina la/de la școala. Mers regulat la școala atât copilul cât si parintele , prezent părinte la orice sesizare a scolii ( si dacă a aruncat in pix pe jos unui coleg). La modul acesta. Lasat munca , lasat tot si mers la școala pentru a întâmpina problema si a colabora cu școala. Citesc si ma informez ca sa știu ce poziție sa iau pentru ca mi se pare nedrept pentru mine. Când știu ca este un copil supravegheat , dus la școala si lasat in “ grija” acestora.
In plus Explicațiile dirigintei la propunerea mea de a găsi soluții pentru a dezbina tot circuitul au fost “x- e mai șmecher iese din incinta scolii deci nu îl putem sancționa , y si z - părinții au fost înștiințați si răspunsul lor este ca accepta si le permit minorilor sa fumeze. De aceea va advertizam …. “ cu alte cuvinte ce ???? De 3 zile stau paznic efectiv in fata clasei si chiar si in clasa. Ceea ce mi-a oprit orice activitate si mi se pare inadmisibil pentru un părinte care are încredere ca , își aduce copilul intr-o instituție spre școlarizare si acolo apar niște malformații de comportament ca acestea …. Si asemenea explicații. Un copil bullinguit ca poarta uniformă, costum , fiind printre puținii care respecta măcar codul de culori pt care de altfel noi, toți părinții , ne-am dat acordul la înscriere. De 3 zile stau efectiv si văd toată grădina zoologica pe goluri… impertinenta , indecenta , abuz de putere între copii, bulling, cururile băieților ieșiți din pantaloni plus toată vulgaritatea fetelor care agita tot etajul… prima școala înrolata in marele program pilot al uniunii europene “super-teach” !!