avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 793 soluții astăzi
Forum Activitate crisbig

Activitate crisbig

Buna ziua.

Va rog sa-mi spuneti daca, in cazul unei datorii catre ANAF, datorie in baza careia ANAF a instituit ipoteca de rang II asupra unui imobil grevat deja de sarcini (ipoteca de rang I in favoarea unei banci pentru un credit garantat), exista posibilitatea radierii sarcinii (ipotecii de rang II) la prescriptia datoriei catre ANAF (5 ani).

Va multumesc.
Răspuns la discuția fidejusori
Buna ziua,

As avea si eu o intrebare.
Am incheiat un contract de imprumut (semnat in fata unui avocat), in care era stipulat ca, in cazul in care debitorul principal nu imi ramburseaza imprumutul, o terta persoana (identificatat in contract in calitate de "girant"), imi va ceda fara nici o alta pretentie posesia asupra unui autoturism aflat in proprietatea sa. Acest contract a fost semnat, bineanteles, de toate partile (inclusiv "girantul". Din pacate, in momentul in care am deschis actiunea de sechestru (neffind un act notarial, nu avea putere "executorie", judecatorul mi-a incadrat cererea la art 591 ali. 2 (pe motiv ca din contract nu rezulta ca "girantul" se obliga "in mod expres" sa-mi cedeze autoturismul ?!?!?!
Intrebarea mea este urmatoarea:
"Din moment ce respectivul "girant" a semnat acel contract prin care se obliga, ca in cazul in care debitorul principal nu imi returneaza suma imprumutata, sa-mi cedeze imediat si fara nici o alta formalitatea repectivul autoturism, ce alta clauza prin care sa arat ca se obliga in mod expres sa faca acest lucru ar mai fi trebuit adaugata ???? Cu alte cuvinte, cum poti sa mentionezi intr-un contract faptul ca aceea clauza este acceptata in mod expres ??
Multumesc anticipat pentru raspuns.