avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 568 soluții astăzi
Forum Activitate matzu

Activitate matzu

Buna ziua ,
Anul trecut am luat un certificat de transport in cont propriu iar acum cateva zile am fost sunat sa duc la ARR foile de parcurs si cele din tahograf . Problema este ca avem doar o singura masina care nu a circulat deloc in toata perioada de la dobandirea certificatului . Ce acte sa le duc ? De unde ? Cineva zicea ca este un formular in care trebuie sa scriu ca nu a circulat masina .
Ma poate ajuta cineva cu acel formular ? Sau sa imi zica cum anume procedez ?
Mi`e frica sa nu ma trezesc cu vreo amenda pentru chestia asta .
Astept cu interes un raspuns din partea dumneavoastra .
Va multumesc !
Buna seara !
Imi spuneti , va rog , unde gasesc un formular tipizat pentru fisa medicala necesara angajarii ?
Multumesc !
Răspuns la discuția dosar penal
Am vorbit cu un avocat ,care a discutat cu cel ce se ocupa de caz . Si el tinde sa creada ca a fost o incurcatura . Acum trebuie sa trimitem incolo niste declaratii si niste hartii de la politia din zona . O sa revin cu informatii dupa ce se rezolva . Multumesc !
Răspuns la discuția dosar penal
Va multumesc pentru sfaturi si pareri ! Nu s`a putut prezenta la sectia respectiva deoarece diferenta intre data cand a fost redactata citatia si data cand trebuia sa se prezinte la sectie a fost de 10 zile . I`a ajuns prea tarziu citatia acasa , l`au anuntat parintii tarziu ,plus ca trebuie luat in calcul si costul unui bilet de avion pana in tara . Ce voiam sa va mai intreb ... ca sa nu mai trimit acum un avocat la bucuresti , se poate afla la sectiile de politie de aici , dupa numarul dosarului penal , despre ce este vorba ?
Va multumesc inca o data !
Discuție dosar penal
Buna ziua ,
Am un verisor pe adresa caruia a venit o citatie de la o sectie de politie din bucuresti , pentru a se prezenta la sediul acestora . Sus scrie dosar penal nr ..., citatie din data de ... , numele lui in calitate de faptuitor ,in cauza privind - si e dat numele unei persoane de care nu a auzit pana acum . Trebuia sa se prezinte acum cateva zile la sediul lor .Problema e ca verisorul meu e plecat in strainatate de mai multi ani , ultima data fiind in tara acum 1 an si jumatate , cand a venit la o nunta si a plecat inapoi . Habar nu are despre ce este vorba dar se gandeste sa nu aiba probleme in momentul in care se hotaraste sa mai revina in tara . Noi suntem din Iasi iar citatia e din bucuresti , pe unde nu a trecut .
Ce trebuie sa faca acum ?
Va multumesc !
Răspuns la discuția buna ziua
Procesul verbal nu e semnat si de el ? Il mai poate contesta ?La politie sau unde ? Multumesc !
Răspuns la discuția buna ziua
Multumesc pt raspunsuri !Nu a contestat nimic . A platit amenda , a platit iml-ul . Toata treaba s-a intamplat acum vreo saptamana-zece zile . Ma gandesc totusi ca , daca a iesit 0 , ar trebui sa-l primeasca inapoi fara alte probleme . Mai astept pareri sau poate a fost cineva implicat direct intr-un caz asemanator .
Multumesc ,
Silviu

Sau , faptul ca a facut prelevarea probelor de sange nu reprezinta vreun fel de contestatie ?
Discuție buna ziua
Buna ziua ,
Am un amic care a fost oprit acum ceva timp , de politie , si avea o alcolemiie de 0.12 .I s-a luat permisul . I s-au recoltat probe de sange , a platit 160 de lei la iml ( pt amble probe ) , si cand i-a venit rezultatul ,acesta a fost 0 . Normal , ar fi ca politia sa-i returneze permisul , nu ? Dumneavoastra ce credeti ?
Va multumesc ,
SIlviu