avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 790 soluții astăzi
Forum Activitate MihaiSMunteanu

Activitate MihaiSMunteanu

Am contractat un constructor pt consolidarea si renovarea unei case. Conform contractului lucrarile trebuieu terminate in Septembrie 2022. Am platit aproape integral suma agreata in contract - am fost inselat ca trebuie achitate materialele pt a nu pierde pretul negociat, si multe minciuni ale constructorului . Pana la aceasta data nu a terminat nici 25% din lucrare. A facut foarte multe greseli identificate de diriginte/structurist pe care a fost obligat sa le remedieze dar care care au intarziat derularea lucrarilor. A avut perioade lungi in care nu a lucrat deloc. Cum pot sa il determin sa lucreze intr-un ritm decent sau sa imi recuperez banii de la el si sa continui lucrarile cu alt constructor? Aveti recomandari de avocati care au lucrat pe spete similare si au avut castig de cauza? Se poate face si plangere penala pt inselaciune?
Am contractat un constructor pt consolidarea si renovarea unei case. Conform contractului lucrarile trebuieu terminate in Septembrie 2022. Am platit aproape integral suma agreata in contract (stiu, a fost o greseala monumentala). Pana la aceasta data nu a terminat nici 25% din lucrare. A facut foarte multe greseli identificate de diriginte/structurist pe care a fost obligat sa le remedieze dar care care au intarziat derularea lucrarilor. A avut perioade lungi in care nu a lucrat deloc. Cum pot sa il determin sa lucreze intr-un ritm decent sau sa imi recuperez banii de la el si sa continui lucrarile cu alt constructor? Aveti recomandari de avocati care au lucrat pe spete similare si au avut castig de cauza?