avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 613 soluții astăzi
Forum Activitate fitcros

Activitate fitcros

Cumparare masina cu motor defect
Am cumparat in vara anului trecut o masina de pe OLX cu motor defect, fara ca vanzatorul sa imi comunice acest lucru. Masina a fost vanduta de pe firma, cu factura, dar fara garantie. De cand am cumparat masina, aceasta este tot in service auto. Motorul se supraincalzea si pierdea lichid de racire. Intr-un final, la un service dedicat Volvo din Bucuresti au reusit sa desfaca motorul, pentru ca prezoanele erau sudate din cauza ca s-au topit. Motorul mai fusese desfacut, garnitura de chiulasa arsa era lipita cu silicon, blocul motor fisurat. Acum trebuie schimbat blocul motor, distributie si transmisie noua, plus toate radiatoarele care sunt infundate sau cu depuneri. Masina este inca la service, nu a fost reparata inca, nu se poate circula cu ea, avand motorul desfacut. As dori sa stiu ce pot face in acest caz, Consider ca vanzatorul m-a inselat, el nu mi-a adus la cunostinta un viciu al masinii atat de mare i-ar cand i-am comunicat ca masina are probleme grave, a refuzat sa ii returnez masina si sa imi dea banii inapoi. Masina (Volvo XC60, 2012) a costat 9.500 euro iar reparatia motorului ma va duce undeva la 3-4.000 euro daca va fi schimbat blocul motor iar daca ar fi schimbat motorul cu totul, mult mai mult. As dori sa stiu daca as avea castig de cauza daca ma adresez instantei.