avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 796 soluții astăzi
Forum Activitate Alister

Activitate Alister

Buna ziua. Am lucrat ca inginer electromecani in flotatia de minereu de cupru si pirita. Pozitia 56. din Ordinul 50/1990. In carte a de munca am grupa a II-a de munca. Nu ma incadrez pe legea 351/2022, lit k deoarece nu mai am angajator sa faca formele pentru reincadrarea pe grupa I. Noua lege a pensiilor 360 si metodologia la legea 263/2010, are in anexa la conditii speciale, la pozitia 20. activitatea pe care am desfasurat-o eu. Instalatii de preparare a minereurilor...... Ce sa fac? Cine asimilileaza sau echivaleaza activitatile respetive?
Multumesc.
Daca am lucrat grupa I inainte de 2001 se asimileaza acum la conditii speciale. Care este lege/articolul?
Un sofer categoria 5-6, transport persoane (autocar) ce grupa de munca are in prezent?
As vrea sa stiu daca activitatea de la pozitia 56. Anexa II din Ordinul 50/1990 (repartizata la grupa a II-a de munca), este aceeasi/ similara cu activitatea de la pozitia 20.Anexa II a legii 360/2023 (repartizata la grupa speciala), avand in vedere ca a a aparut legea 351/2022, dar nu am inscrisul pentru grupa I; angajatorul a lichitat firma in 1995. Daca da, unde as putea cere asimilarea?
Buna ziua. As vrea sa stiu daca activitatea de la pozitia 56. Anexa II din Ordinul 50/1990 (repartizata la grupa a II-a de munca), este aceeasi/ similara cu activitatea de la pozitia 20.Anexa II a legii 360/2023 (repartizata la grupa speciala), avand in vedere ca a a aparut legea 351/2022. Daca da, unde as putea cere asimilarea?